Badanie cbct szczęki

Badanie cbct szczęki jest szybkie i bezbolesne. Pozwala ocenić nie tylko stan zębów, szczęki i żuchwy, ale również zatok oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Co warto wiedzieć o tomografii wiązki stożkowej i jak się do niej przygotować?

Jak wygląda badanie CBCT?

Badanie cbct szczęki inaczej nazywane jest tomografią wiązki stożkowej. Jest to badanie, które jest stosunkowe nowe (w Europie jest wykorzystywane od 1996 roku), ale z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Tomografia cbct wykorzystuje promienie rentgenowskie. Najczęściej badanie wykonuje się w pozycji siedzącej lub stojącej. Sporadycznie można wykonać je na leżąco. Ważne jest, by w tym czasie pacjent się nie ruszał. Głowa pacjenta zostaje unieruchomiona w specjalnym uchwycie. Aparat do wykonywania badania emituje promieniowanie. Detektor urządzenia w trakcie badania wykonuje obrót o 360 stopni wykonując dużą liczbę skanów, które następnie zostaną nałożone na siebie, tworząc trójwymiarowy obraz.

Dodatkowo do badania pacjent dostaje fartuch ołowiany, którego zadaniem jest ograniczenie niekorzystnego wpływu promieni na organizm.

Badanie jest bezbolesne i trwa wyłącznie kilkanaście sekund. Jest znacznie krótsze od klasycznego tomografu. Dla pacjenta w żaden sposób nie jest uciążliwe, a co ważniejsze jest również bezpieczniejsze niż standardowa tomografia komputerowa. W trakcie badania pacjent narażony jest na mniejszą dawkę promieniowania.

Kolejnym elementem badania jest przesłanie danych do komputera, który przy pomocy specjalnego algorytmu przetwarza wyniki. Dzięki temu pacjent otrzymuje trójwymiarowy obraz badanego obszaru. Opis badania przygotowywany jest na podstawie tego obrazu. Najczęściej opis badania pacjent otrzymuje w ciągu kilku minut. Dane są zapisane na CD. wszystko można załatwić w trakcie jednej wizyty. Pacjent nie jest zmuszony do przychodzenia po wyniku w późniejszym terminie.

Jak przygotować się do tomografii szczęki?

Badanie cbct szczęki nie wymaga specjalnego przygotowania. Ważne jest jednak, by pacjent zdjął wszystkie metalowe przedmioty. Spinki, biżuterię, aparat słuchowy czy okulary należy zdjąć przed włączeniem urządzenia. Nie można również zapomnieć o ruchomej szczęce oraz aparacie ortodontycznym. Pozostawienie tych przedmiotów mogłoby zakłócić badanie. Odczyt byłby nieczytelny.

Do badanie nie trzeba być na czczo. Można wykonać je o każdej porze dnia. Nie trzeba dodatkowo się przygotowywać.

Kobiety w ciąży powinny poinformować o tym lekarza. Koniecznie trzeba pamiętać, że badań z wykorzystaniem promieni rentgenowskich unika się u kobiet ciężarnych. Są one wykonywane wyłącznie, gdy zagrożone jest życie matki lub dziecka.

Warto również pamiętać, że dzieci są bardziej wrażliwe na promieniowanie rentgenowskie. Dlatego u nich również wykonuje się te badania wyłącznie, gdy jest to niezbędne.

Co pokazuje tomografia szczęki?

Badanie cbct szczęki jest coraz częściej wykorzystywane w stomatologii. Jest ono nie tylko bezpieczniejsze dla pacjenta, ale również wyjątkowo przydatne dla lekarza, który ma dużo dokładniejszy obraz problemów, z którymi zmaga się pacjent.

Tomografia zęba pozwala na stworzenie trójwymiarowego obrazu zęba. Dzięki temu lekarza dokładnie widzi wielkość, kształt oraz lokalizacje każdego zęba. Dzięki temu obrazowi lekarz może dokładnie zdiagnozować problemy, z którymi boryka się pacjent. Badanie cbct szczęki pomoże zobaczyć próchnicę, torbiele, ubytki kostne, choroby przyzębia czy wady zgryzu. Warto również wiedzieć, że tomografia cbct pozwala dostrzec powikłania, które powstają po chorobach uszu czy zatok.

Tomografia wiązki stożkowej pozwala zidentyfikować zmiany powstałe w stawie skroniowo-żuchwowym. Dzięki temu można wprowadzić leczenie, które w krótkim czasie poprawi stan pacjenta.

Tomografia cbct pomaga również zidentyfikować zmiany nowotworowe w obrębie twarzy i szyi.

Badanie cbct pomocne jest również w trakcie leczenia kanałowego zębów. Obraz tomograficzny jest płaski i jednowymiarowy, tomografia cbct pozwala na zlokalizowanie kanałów. Można dzięki badaniu zobaczyć nawet bardzo cienkie kanały, które są wyjątkowo kłopotliwe w leczeniu.

Tomografia wiązki stożkowej jest dla lekarzy dentystów niezwykle cenna. Pozwala dokładnie uwidocznić wszystkie struktury zębowe i kostne. Takie prześwietlenie pozwala na znalezienie wszystkich nieprawidłowości w budowie zęba oraz jego okolicach. Badanie staje się dużo dokładniejsze, dzięki temu można ustalić plan leczenia, który będzie dokładny i skuteczny.

Warto pamiętać, że tomografia cbct pozwala ustalić również plan leczenia protetycznego. Dzięki temu pacjent jest dokładnie poinformowany, jaki jest plan prac. Nie można zapomnieć również o tym, że dokładna wiedza o stanie jamy ustnej pozwala lekarzowi dentyście ustalić taki plan leczenia protetycznego, który będzie najkorzystniejszy dla pacjenta.

Tomografia wiązki stożkowej na dzień dzisiejszy jest najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym badaniem dla pacjenta. Jest to badanie o najmniejszym promieniowaniu. Należy jednak pamiętać, że nie można wykonywać go zbyt często.