Co zrobić na opuchnięte dziąsła? Skuteczne sposoby

Opuchnięte dziąsła to problem wielu ludzi na świecie. Niestety, wśród przyczyn często wymienia się niewłaściwą higienę jamy ustnej. Polacy nie myją zębów. Z pewnością ten stereotyp jest dość krzywdzący dla tych, którzy nie oszczędzają na środkach do mycia zębów, ale na pewno wiele można w tym temacie poprawić.

Przyczyny zapalenia dziąsła

Jak zadbać o higienę jamy ustnej? Samo mycie zębów szczoteczką i zakup w drogerii pasty do zębów może nie wystarczyć, to absolutne podstawy. Czasem jednak trzeba więcej zaangażowania. Niezbędne jest również korzystanie z nici dentystycznej, która pomoże pozbyć się bakterii pomiędzy zębami. To właśnie w powierzchniach między zębami gromadzi się najwięcej szkodliwych bakterii. Szczoteczka nie jest w stanie ich usunąć. Nawet jeśli pacjent szczotkuje zęby dwa razy dziennie i robi to poprawnie, według najnowszej wiedzy medycznej, szczoteczka nie jest w stanie usunąć bakterii, jeśli zęby są ściśnięte. W tej sytuacji pomóc może tylko nitka dentystyczna. Warto również używać płynu do płukania jamy ustnej. Są to płyny antybakteryjne, które zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego. Każdy, kto zastanawia się, co zrobic na opuchnięte dziąsła, powinien zacząć od zmiany nawyków higienicznych.

Objawy zapalenia dziąsła

Objawy zapalenia dziąsła to przede wszystkim opuchlizna, zaczerwienienie i ból. Dziąsła stają się niezwykle wrażliwe na dotyk. Pojawia się krwawienie i nieprzyjemny zapach z ust. Obrzęk prowadzi do trudności w gryzieniu jedzenia. Nic dziwnego, że komfort życia pacjenta drastycznie spada. Co zrobic na opuchnięte dziąsła, jeśli pacjent musi żyć normalnie, iść do pracy, na uczelnię, nie może pozwolić sobie na nieobecności? Zawsze dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem, który przede wszystkim oceni, jak poważny jest problem. Może okazać się, że trzeba podać antybiotyk albo oczyścić okolice dziąseł mechanicznie. Czasem jednak lekarz ograniczy się do przepisania maści, kremu lub specjalistycznej pasty do zębów.

Sposoby na opuchnięte dziąsła

Czy zapalenie dziąseł samo przejdzie? Czy jest taka szansa? To zależy. Jeśli mowa o łagodnym zapaleniu, jest szansa, że objawy zanikną samoistnie. Jednak to wcale nie oznacza, że problem się skończył. Wręcz przeciwnie. Pacjent dostał poważne ostrzeżenie od losu i powinien wziąć sobie do serca, że należy poprawić higienę jamy ustnej. Jeśli poprawa nie nastąpi, z pewnością zaczną pojawiać się coraz poważniejsze problemy. Może nawet dojść do wypadania zębów.

Najpierw zaczną one się chwiać, a później wypadać. Takiego scenariusza z pewnością nie chce żaden człowiek. Dlatego czym prędzej warto dokształcić się i przeczytać co zrobic na opuchnięte dziąsła, by jama ustna była zdrowa i wolna od problemów. Warto pamiętać, że stomatolog przyjmuje w ramach NFZ i chętnie udzieli instrukcji, jak poprawnie myć zęby i dbać o nie, by służyły jak najdłużej. W gabinecie jest również pani higienistka, która wspomaga stomatologa w codziennej pracy i również edukuje pacjentów w temacie higieny jamy ustnej.