Czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Zęby zbudowane są z twardego szkliwa i zębiny oraz tkanek miękkich – miazgi zębowej. Jest to struktura silnie unaczyniona i unerwiona. Na skutek działania niekorzystnych czynników zewnętrznych może dojść do jej uszkodzenia w wyniku czego tworzą się tak zwane martwe zęby.

Stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta i powinny podlegać leczeniu. Niestety wielu pacjentów zwleka z decyzją dotyczącą leczenia z uwagi na brak wiedzy oraz obawy o to, czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Leczenie kanałowe – jak przebiega?

Leczenie kanałowe to procedura polegająca na usunięciu martwej miazgi zębowej z przestrzeni systemów korzeniowych zęba. Powinno być ono podejmowane w przypadku stwierdzenia obumarcia zęba. Zabieg polega na opracowywaniu kanałów zębowych za pomocą pilników endodontycznych oraz ich płukania. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne płyny do irygacji kanałów korzeniowych.

Zastosowanie metod mechanicznych i chemicznych pozwala na skuteczne usunięcie resztek zębiny oraz zalegających patogenów chorobotwórczych. Oczyszczony system kanałowy jest wypełniany materiałami stomatologicznymi. Leczenie endodontyczne jest bardzo skomplikowane i czasochłonne. Jego rozpoczęcie nie gwarantuje pełnej skuteczności. Są również sytuacje, w których nie może być podjęte.

Wśród nich wymienić należy zwapnienie korzeni zębowych. Decyzję odnośnie konieczności rozpoczęcia leczenia kanałowego podejmuje stomatolog. Bierze on pod uwagę wyniki wywiadu dentystycznego oraz obraz zdjęcia rentgenowskiego. W początkowym etapie choroby ból pojawia się podczas spożywania chłodnych potraw oraz napojów. Wraz z rozwojem zmian chorobowych dochodzi do nasilenia dolegliwości bólowych, którym może towarzyszyć stan zapalny, gorączka oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Ból po kanałowym leczeniu

Wielu pacjentów zastanawia się, czy ząb po leczeniu kanałowym boli? Otóż, dolegliwości bólowe po leczeniu endodontycznym są zjawiskiem dość powszechnym. Są one związane z tym, że leczenie kanałowe jest dość skomplikowane oraz inwazyjne. Ustępujący ból nie jest zazwyczaj powodem do zmartwień. Jednak w sytuacji, w której utrzymuje się on przez długi czas konieczna jest konsultacja stomatologiczna. Ból może bowiem świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym dziąsła, który może prowadzić do zapalenia ozębnej.

Zalecenia po leczeniu kanałowym

W gabinetach stomatologicznych często padają pytania o to czy ząb po leczeniu kanałowym boli oraz jakie są zalecenia po leczeniu. Jak wspomniano powyżej, dolegliwości bólowe po leczeniu endodontycznym są zjawiskiem normalnym i mogą się utrzymywać od kilku do kilkunastu dni. Aby zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości można przyjmować leki przeciwbólowe lub stosować sposoby domowe. Wśród nich wymienić można stosowanie zimnych okładów, ssanie kostek lodu czy płukanie jamy ustnej płukankami z szałwii lub rumianku.

Na okolice pozabiegowe można aplikować pastę wykonaną z czosnku i olejku goździkowego. W okresie pozabiegowym należy ograniczyć spożywanie dań zawierających twarde składniki oraz nie dotykać leczonych okolic zębów. W momencie, w którym ból się przedłużają konieczna jest wizyta kontrolna oraz wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ból może być bowiem sygnałem oznaczającym błędy podczas przeprowadzonego zabiegu lub rozwijający się stan zapalny.