Ekstrakcja zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który, nie w pełni wykształcił się w łuku zębowym. Utkwił w tkance kostnej szczęki lub żuchwy w skutek np. niedoboru witamin A i D, czy też niedorozwoju kości. Zaburzeniem tym najczęściej dotknięte są ósemki, czyli trzecie zęby trzonowe. Ząb zatrzymany często wywołuje wiele powikłań w jamie ustnej pacjenta, m.in. może powodować nieprawidłowy zgryz i wykrzywienie sąsiednich zębów. Niekiedy stomatolog decyduje o jego ekstrakcji. Usunięcie zęba zatrzymanego wykonuje się ze względu na próchnicę lub silne bóle. Jak z tym problemem radzi sobie współczesna stomatologia możesz przeczytać w niniejszym tekście.

Czym jest ząb zatrzymany?

Zatrzymany ząb, to taki który został ukształtowany, jednak nie wyrżnął się ponad powierzchnię dziąsła. Jego korona może być widoczna częściowo lub też całkowicie pozostawać w kości szczęki. Zaburzenie to najczęściej pojawia się w przypadku ósemek, górnych jedynek i trójek, a także zębów przedtrzonowych. Ząb zatrzymany może nie dawać o sobie znać, jednak niekiedy objawy są tak silne, że uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej pacjenta. W takich przypadkach należy skonsultować się ze stomatologiem, żeby mógł on zaplanować zabieg jego odsłonięcia lub usunąć niewyrżnięty ząb. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie jest dość czasochłonne.

Jakie są objawy zęba zatrzymanego?

Zatrzymany ząb wywołuje takie objawy jak ból, stany zapalne, infekcje w jamie ustnej oraz nieprzyjemny zapach z ust. Wpływa na utrudnienie czynności higienicznych, co skutkuje pojawieniem się kamienia nazębnego, wystąpieniem chorób dziąseł, a nawet paradontozy. Łatwo może też dojść do próchnicy, która u dzieci posiadających mleczaki często prowadzi do uszkodzenia zawiązków zębów stałych.
Zatrzymany ząb mądrości może wywołać szczękościsk, czyli skurcz mięśni żuchwy, przez co pacjent ma trudności z otwarciem ust. Zdarzają się też zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego oraz niesymetryczność łuków zębowych. Ząb zatrzymany może naciskać na korony lub korzenie zębów sąsiednich, czego skutkiem są wady zgryzu i wykrzywienie innych zębów. Pojawiają się problemy podczas mówienia oraz żucia.

Ściąganie zęba zatrzymanego – co to takiego, na czym polega i ile trwa?

Chirurg w znieczuleniu miejscowym wykonuje operacyjny zabieg chirurgiczny odsłonięcia zatrzymanego zęba, żeby wprowadzić go do łuku zębowego. Dzięki zastosowaniu noża piezoelektrycznego czynność ta przebiega sprawnie. Po zakończeniu zabiegu dalszy proces polega na założeniu specjalnego zamka, co pomaga  w zmianie położenia zęba. Noszenie go zwykle trwa 2-3 lata.

Ekstrakcja zęba zatrzymanego – kiedy jest wskazana?

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego wymaga dokładnej diagnostyki. Zabieg wykonuje się, jeśli występują dolegliwości bólowe oraz przewlekłe infekcje. Istotne jest też to, czy ząb zatrzymany może powodować uszkadzanie korzeni sąsiednich zębów. Gdy zaburzenie dotyczy ósemek, wtedy przeważnie stosuje się dłutowanie zęba zatrzymanego. Od stopnia skomplikowania danego przypadku zależy to jak przebiega zabieg.

Jak przebiega procedura ekstrakcji zęba zatrzymanego?

Gdy korona nie została w pełni wyrżnięta w kości szczęki i może mieć negatywny wpływ na pozostałe zęby mogące się stłoczyć, wtedy niekiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba. Chirurg stomatolog wykonuje tomografię komputerową, co pozwala na dokładny ogląd sytuacji. Zabieg usunięcia zęba zatrzymanego przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym stosując znieczulenie miejscowe. Ząb usuwa się w całości lub w częściach.

Jak postępować po zabiegu ekstrakcji?

Samopoczucie pacjenta po usunięciu zęba zatrzymanego zależy od kilku kwestii. W obrębie zatoki szczękowej może pojawić się ból oraz obrzęk. Ogólny dyskomfort niweluje się przyjmując antybiotyki zapobiegające infekcjom w jamie ustnej, a także leki przeciwbólowe. Istotne jest, żeby stosować się do zaleceń stomatologa, co przyczyni się do szybszego gojenia rany po zabiegu usunięcia zęba. Podczas higieny jamy ustnej należy uważać, żeby nie urazić i nie podrażnić tego wrażliwego miejsca zachowując szczególną ostrożność w trakcie mycia zębów. Zaleca się unikać spożywania gorących, zimnych i twardych pokarmów, co najmniej 2-3 dni po wykonanym zabiegu. Dzięki temu pacjent będzie mógł uniknąć krwawienia i wywołania większego obrzęku. Jeśli intensywne dolegliwości się przedłużają, wtedy konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Po zabiegu usunięcia zęba należy odbywać wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym celem sprawdzenia, czy rana prawidłowo się goi oraz, żeby wykluczyć ryzyko powikłań. Niekiedy stosuje się leczenie ortodontyczne dla korekty i prawidłowego ustawienia sąsiednich zębów.