Jak się robi koronę na zęba?

Kłopot z uzębieniem to coś, o czym rozmawia się dość często. Nie ma też co ukrywać, że problemy z uzębieniem mogą mieć naprawdę różne podłoże. W tym momencie skoncentrujemy się jednak tylko na sytuacjach, podczas których konieczna jest korona na zębie.

Co to jest korona na zębie?

Wiele osób może zastanawiać się nad tym, jak się robi koronę na zęba. Niemniej jednak najlepiej zacząć od początku, czyli tego, czym ta korona jest.

Koronę możemy określić jednym z głównych elementów anatomicznych zęba (obok szyjki i korzenia). Niektórzy mogą też powiedzieć, że chodzi o część najbardziej wystającą ponad powierzchnię dziąsła. Część pokrytą szkliwem. Korona ma ogromny wpływ na prawidłowe gryzienie i żucie. Kiedy naturalny ząb ulega zniszczeniu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na sztuczną wstawkę.

Jak wygląda zabieg?

W ten sposób dochodzimy do tego, jak się robi koronę na zęba. Warte podkreślenia jest również to, że korony można pogrupować ze względu na materiał i sposób wykonania. Dokładnie mówiąc, chodzi o korony jednolite i łączone. W przypadku korony jednolitej możemy mówić o wykonaniu z porcelany, akrylu, kompozytu lub metalu. Korony łączone to po prostu uzupełnienia wykonane na podbudowie metalowej lub cyrkonowej. Później na tej podbudowie pojawia się napalona porcelana.

Z drugiej strony należy pamiętać o tym, że korony na zęby zawsze wymagają właściwego przygotowania. Materiał nie ma znaczenia. Przez przygotowanie należy rozumieć szlifowanie za pomocą wierteł stomatologicznych. Dobrze też wiedzieć, że mowa o procedurze, która najczęściej dotyczy zaawansowanej próchnicy lub zębów, które uległy znacznemu uszkodzeniu. Obawy dotyczące zniszczenia zdrowych tkanek są bezzasadne (tych jest mało). Nie można też wykluczyć tego, że kikut zęba zostanie wzmocniony za pomocą wypełnienia kompozytowego.

Kiedy ząb jest oszlifowany, stomatolog umieszcza nitkę separacyjną. Nitka ta powinna znaleźć się między kikutem a dziąsłem. W ten sposób pole zabiegowe staje się dobrze widoczne, natomiast wycisk idealnie odwzorowuje warunki w jamie ustnej. Poza tym wyciski muszą trafić do pracowni protetycznej (chodzi o wykonanie uzupełnienia). Gdy wszystko jest gotowe, następuje zakładanie korony. W tym celu wykorzystuje się specjalne kleje stomatologiczne.

Warto też wiedzieć, że korony mogą zostać wykonane nawet na krzywe zęby. Aczkolwiek wiąże się to ze znacznym ubytkiem zdrowych tkanek. Poza tym korony nie są w stanie poprawić wad zgryzu.

Ile trwa założenie korony na zęby?

Wiemy już, jak się robi koronę na zęba. Niemniej zdarzają się różne sytuacje i tym samym czasem pacjentom zależy na czasie.

Czas założenia korony to temat, do którego trudno się odnieść, aczkolwiek na pewno należy zwrócić uwagę na opisane przygotowania. Zakładanie korony na zęby wymaga sporej pracy. Pracy, która nie sprowadza się tylko do tego, co ma miejsce podczas wizyty pacjenta/ki. Czas założenia korony powinien wynieść mniej więcej tydzień. Poza tym należy nastawić się na to, że potrzebne będą dwie albo nawet i trzy wizyty.