3 grudnia 2024

Podtlenek azotu stomatologia skutki uboczne

4 min read
Podtlenek azotu stomatologia skutki uboczne

W przypadku dentofobii lub podczas leczenia zębów u dzieci stosowany jest podtlenek azotu stomatologia skutki uboczne występują bardzo rzadko. Sedacja wziewna polega na wdychaniu przez pacjenta mieszaniny gazów, takich jak tlen oraz podtlenek azotu. Wykorzystanie podtlenku azotu to popularna metoda uspokojenia pacjenta, który panicznie boi się wizyty w gabinecie stomatologicznych.

Gaz rozweselający u dentysty (podtlenek azotu)

Od najmłodszych lat uczymy się podstawowych zasad higieny jamy ustnej, ale w dorosłym życiu często o nich nie pamiętamy. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa podtlenek azotu stomatologia skutki uboczne to najczęściej wymioty oraz nudności. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że niektóre choroby neurologiczne mogą być przeciwwskazaniem do stosowania sedacji wziewnej. Należy pamiętać, że podtlenek azotu tylko obniża aktywność układu nerwowego, natomiast nie ma działania przeciwbólowego. Trzeba dodać, że może być stosowany u dzieci. Gazem rozweselającym potocznie nazywana jest mieszanina gazów – tlenu oraz podtlenku azotu. Dochodzi do zmniejszenia napięcia i niepokoju podczas takiej wizyty. Warto wspomnieć, że dzięki temu pacjent odczuwa dużo mniejszy lęk przed leczeniem.

Zdarza się, że senność towarzyszy takiej wizycie, ale na pewno nie jest to reguła. Pewne trudności może sprawić podanie gazu u dzieci. Wynika to przede wszystkim z różnic anatomicznych w budowie ciała. Dzieci mają większy język, a ich drogi oddechowe stawiają zwiększony opór. Jednocześnie struny głosowe zlokalizowane są wyżej niż u dorosłych. Do łagodnego uspokojenia służy podtlenek azotu stomatologia skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko. Wielką zaletą sedacji wziewnej jest to, że pacjent bardzo szybko wraca do stanu początkowego.

Brak odpowiedniego sprzętu w wielu gabinetach jest poważnym ograniczeniem do stosowania tego typu znieczulenia. Należy pamiętać, że pacjent wymaga monitoringu klinicznego podczas zabiegu. Warto podkreślić, że możliwe są również inne sposoby znieczulania w stomatologii. Zastosowanie leków z grupy benzodiazepin zalicza się do sedacji płytkiej. W znieczuleniu ogólnym można wykonywać bezbolesne leczenie zębów u dzieci z zespołem Downa lub przy całkowitym braku współpracy. Popularne jest także leczenie zębów pod narkozą z użyciem środków dożylnych. Po podaniu takich środków pacjent natychmiast zapada w płytki sen.

Leczenie zębów z gazem rozweselającym

Zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym również są znane w stomatologii. Jednak ten rodzaj znieczulenia może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego gaz rozweselający jest zdecydowanie bezpieczniejszy. Na pierwszej wizycie lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad oraz zakwalifikować pacjenta do sedacji wziewnej. Następnie otrzymujemy maseczkę do oddychania z mieszaniną gazów, z którą możemy się zapoznać.

Maseczki dla dzieci mają przeważnie obrazki na obudowie, żeby dziecko chciało współpracować. Wizytę należy odroczyć, jeśli nie uda się założyć maseczki. Do zabiegu można przystąpić, jeśli pacjent współpracuje i ze spokojem chce założyć maseczkę. Dziecko staje się obojętne na otaczającą je rzeczywistość pod wpływem działania gazu rozweselającego. Warto wspomnieć, że bardzo często pojawiają się marzenia senne. Procedury wykonywane przez stomatologa nie różnią się zbytnio od tych, które wykonuje się bez znieczulenia. Należy pamiętać również o przeciwwskazaniach do stosowania gazu rozweselającego.

Skutki uboczne stosowania gazu rozweselającego

Warto mieć na uwadze, że już od dawna w stomatologii stosowany jest podtlenek azotu. Jednak nie w każdym przypadku może być użyty. Brak współpracy ze strony pacjenta jest oczywiście głównym przeciwwskazaniem do stosowania gazu rozweselającego. Tylko wtedy, gdy pacjent współpracuje, możemy podać podtlenek azotu stomatologia skutki uboczne zostały dobrze opisane w literaturze. Jeśli chodzi o małoletnich pacjentów to pisemna zgoda ich opiekunów jest wymagana do użycia podtlenku azotu. Brak świadomej zgody oznacza, że nie będzie można zastosować wziewnej sedacji. Można też wymienić inne czynniki, które skutkują niemożnością podania przez stomatologa gazu rozweselającego. Najważniejsze z nich to ostre zakażenie dróg oddechowych, niedrożność dróg oddechowych, stany zapalne ucha lub gardła, obturacyjna choroba płuc oraz nieżyt nosa.

Użycie gazu rozweselającego wykluczają także wybrane choroby psychiczne, stwardnienie rozsiane oraz porfirie. U kobiet w ciąży, a zwłaszcza w pierwszym jej trymestrze też nie wolno stosować sedacji wziewnej. Można śmiało powiedzieć, że bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest podtlenek azotu stomatologia skutki uboczne występują niezwykle rzadko. Głównie dotyczą okresowego występowania zmęczenia i senności po użyciu gazu rozweselającego. Po kilku godzinach powinno się wszystko unormować, ale jeśli nadal odczuwamy dyskomfort to lepiej zgłosić się do lekarza. Trzeba również zachować szczególną ostrożność, ponieważ mogą pojawić się zawroty głowy i krótkotrwałe zaburzenia równowagi. Pacjentom, u których stosowano znieczulenie z użyciem podtlenku azotu odradza się samodzielne prowadzenie pojazdów. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, jak działa gaz rozweselający.