Ból zęba zapalenie okostnej

Temat „ból zęba zapalenie okostnej” jest tematem dość rozległym. Przede wszystkim podkreślić tu trzeba, że zapalenie okostnej jest niestety dość bolesną dolegliwością. Powstaje w wyniku wystąpienia stanu zapalnego błony otaczającej kości. Ból przy zapaleniu okostnej pojawia się nagle i niestety bardzo szybko przybiera na sile. Warto zatem wiedzieć, czym dokładnie jest zapalenie okostnej oraz z jakimi konsekwencjami się wiąże.

Jak długo boli zapalenie okostnej zęba?

Omawiając temat „ból zęba zapalenie okostnej” zacząć trzeba od tego, że w tym przypadku ma się do czynienia z niezwykle silnym bólem. Jest to nie tylko ból niezwykle intensywny, ale również ból pulsujący, który występuje wzdłuż gałęzi nerwu trójdzielnego, który częściowo unerwia twarz. Oznacza to, że nie tylko silnie boli sam ząb, ale również to, że ból odczuwalny jest w okolicach oczu i uszu. Nierzadko pacjenci skarżą się nawet na ból całej głowy i szyi. Niestety taki ból sam nie przechodzi i często nawet silne leki przeciwbólowe nie pomagają. Jedynym skutecznym sposobem na całkowite uśmierzenie bólu jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu dentystycznego w gabinecie stomatologicznym.

Warto tu podkreślić, że silny ból zęba nie jest jedynym objawem zapalenia okostnej. Wśród innych objawów wymienić można pojawienie się opuchlizny w okolicach zakażonego zęba. Dodatkowo dotknięcie tego miejsca jeszcze bardziej potęguje ból. Często występującym objawem zapalenia okostnej jest również rozchwianie zęba, a nawet jego wysadzenie z zębodołu. Warto jeszcze dodać, że często w przypadku zapalenia okostnej dochodzi do szczękościsku. A jakie są przyczyny zapalenia okostnej i związanego z tym bólu zęba? Do najczęstszych przyczyn zaliczyć można nieleczenie urazu oraz przedostanie się do okostnej chorobotwórczych drobnoustrojów z innych miejsc objętych stanem zapalnym. Co ważne, może to dotyczyć miejsc na całym ciele. Nawet infekcja dróg moczowych może doprowadzić do zapalenia okostnej.

Zapalenie okostnej – czym jest?

Po omówieniu kwestii „ból zęba zapalenie okostnej” przejść można do wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest zapalenie okostnej. Zacząć jednak trzeba od tego, czym jest sama okostna. Jest to włóknista błona, silnie unerwiona i ukrwiona, która otacza kość. Okostna chroni kości przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także odpowiedzialna jest za ich odbudowę i regenerację. Wynika to z tego, że w okostnej znajdują się komórki kościotwórcze, które są niezbędne dla wzrostu oraz przebudowy tkanki kostnej. Dodatkowo okostna odpowiedzialna jest również za odżywianie kości. Znajdujące się w niej naczynia krwionośne przedostają się do kości poprzez kanały Volkmanna. W ten sposób do tkanki kości dostarczane są wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Odpowiadając zatem na pytanie, czym jest zapalenie okostnej, odpowiedzieć można, że jest to stan zapalny tkanki otaczającej kość. Warto tu dodać, że dolegliwość ta przydarzyć może się tak naprawdę każdemu.

Wystąpić może niezależnie od płci i wieku. Na zapalenie okostnej zachorować mogą nawet niemowlęta. Jak leczy się zapalenie okostnej? Przede wszystkim w przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Dentysta w pierwszej kolejności zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Po jego analizie przepisany zostanie odpowiedni antybiotyk. Celem jego przyjmowania jest eliminacja bólu oraz usunięcie opuchlizny. Kiedy to już następni, przechodzi się do kolejnego etapu leczenia. Jego przebieg zależy w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest ząb. Często możliwe jest wdrożenie leczenia kanałowego, którego celem jest usunięcie chorej miazgi zęba z kory oraz kanałów zębowych. W ostateczności stomatolog może zdecydować o ekstrakcji zęba. Temat „ból zęba zapalenie okostnej” wymaga jeszcze wskazania na konsekwencje, jakie się z tą dolegliwością wiążą, jeśli nie będzie ona leczona na czas.

Czym grozi zapalenie okostnej?

Jeśli nie podejmie się szybkiego leczenia zapalenia okostnej, liczyć trzeba się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Przede wszystkim brak właściwego leczenia doprowadzi do powstania ropnia podokostnowego. Innymi słowy, pod okostną pojawi się zbiornik z ropą. Skutkować to będzie dodatkowym bólem występującym tuż przy chorym zębie, a także pojawieniem się twardego wygórowania z obrzękiem w okolicach tkanek. W takim przypadku ból zęba stanie się już po prostu nie do zniesienia. Co więcej, brak leczenia zapalenia okostnej doprowadzić może do gorączki, ogólnego osłabienia i dreszczy.

Jak zatem widać, kwestia „ból zęba zapalenie okostnej” może być dużo bardziej skomplikowana. Tym bardziej że leczenie ropnia podokostnowego jest dużo trudniejsze i trwa znacznie dłużej. Wiąże się to bowiem z koniecznością nacięcia ropnia w znieczuleniu miejscowym i przeprowadzenia sączkowania, czego efektem ma być usunięcie treści ropnej. Następnie konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego chorego zęba. Może się jednak okazać, że leczenie będzie już bezskuteczne i jedynym wyjściem pozostanie ekstrakcja zęba. Dlatego z leczeniem zapalenia okostnej w żadnym wypadku nie powinno się zwlekać.