Nadwrażliwe zęby – objawy

Wiele osób zastanawia się, jakie są objawy nadwrażliwych zębów. Okazuje się, że często mowa tutaj o bolesnym kłuciu spowodowanym wrażliwością zębów. Taki problem dotyka wielu ludzi z całego świata. Bardzo dokuczliwe są nadwrażliwe zęby objawy takiego stanu są różne. Trzeba pamiętać o tym, że zęby mogą boleć z kilku przyczyn, nie tylko z powodu wrażliwości. Jeśli mowa o bólu zębów bądź dyskomforcie, najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się ze swoim stomatologiem. Do tego celu należy wybrać renomowaną klinikę dentystyczną. Nierzadko leczone są nadwrażliwe zęby objawy takiego stanu mogą być różne. Przeważnie jednak mowa tutaj o silnym bólu.

Jak bolą nadwrażliwe zęby?

Wiele pacjentów zastanawia się, jak leczyć nadwrażliwe zęby objawy pojawiają się pod postacią silnego bólu, zwłaszcza w czasie jedzenia. Ponadto pojawia się on podczas mycia zębów, a w zaawansowanych postaciach również w czasie oddychania. Jest to spowodowane odsłonięciem zębiny. Mowa tutaj o tkance budującej ząb, która znajduje się pod szkliwem i tak zwanym cementem korzeniowym. Warto dodać, że nadwrażliwość zębów to bardzo powszechny oraz poważny problem, którego z pewnością nie wolno lekceważyć.

Co więcej, w dużej mierze nadwrażliwość związana jest z nieodpowiednimi nawykami higienicznymi. Jeżeli zmieni się je, można bardzo łatwo pozbyć się przykrych dolegliwości. W przypadku spożywania zimnych oraz gorących napojów często pojawia się nadwrażliwość zębów. Ponadto mowa tutaj o spożyciu kwaśnych owoców oraz słodyczy. Wiele osób zastanawia się, czym są nadwrażliwe zęby objawy są bardzo dokuczliwe.

Mowa tutaj o silnym bólu. Jak się okazuje, zębina jest bardzo delikatną unerwioną tkanką zęba, którą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych chroni szkliwo, o czym nie każdy pamięta. Bardzo łatwo jest ją uszkodzić, a kiedy dojdzie do tego, pojawiają się nadwrażliwe zęby objawy takiego stanu są nieprzyjemne. Mowa tutaj przede wszystkim o silnym bólu w czasie jedzenia różnych pokarmów. Co istotne, nadwrażliwości zębów sprzyja agresywne szczotkowanie zębów, stosowanie mocno ścierających past, a ponadto twardych szczoteczek, a ponadto nieodpowiednia technika mycia w czasie zębów.

Do tego należy doliczyć częste spożycie kwaśnych produktów, a także gazowanych napojów. Innym powodem pojawienia się nadwrażliwości zębów może być nagromadzenie kamienia nazębnego oraz próchnica. Nie wolno zapomnieć o nieświadomym zgrzytaniu zębów w czasie snu, czyli tak zwanym bruksizmie. Do tego trzeba doliczyć zabiegi stomatologiczne, na przykład wybielanie. Co więcej, częste wymioty bądź obgryzanie paznokci również może sprzyjać nadwrażliwości zębów.

Czym charakteryzuje się nadwrażliwość zębów?

Okazuje się, że nadwrażliwość występuje dość często, a źródła podają częstość jej występowanie na poziomie nawet do 58 proc. Przeważnie specjaliści podają, iż cierpi na nią około 10-20 proc. ludzi. Tego typu różnice spowodowane są sposobem oceny pojawiania się nadwrażliwości, jak też samymi pacjentami, którzy różnie ją odczuwają. Nierzadko nadwrażliwość zębów pojawia się w późniejszym wieku. Okazuje się jednak, że szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy 30. a 39. rokiem życia. Co więcej, większość przypadków nią dotkniętych jest w wieku od 20. do 50. lat. Przeważnie ból dotyczy kłów oraz pierwszych zębów przedtrzonowych, kolejno siekaczy, drugich zębów przedtrzonowych oraz zębów trzonowych. Nie każdy wie o tym, że nadwrażliwość zębów może być spowodowana starciem zębów, które przeważnie jest bardziej nasilone u panów. Co więcej, takie schorzenie nierzadko powoduje pewne procedury dentystyczne, a zwłaszcza zabiegi periodontologiczne. Co ciekawe, paru dentystów zauważyło, iż dolegliwości są małe bądź umiarkowane i najczęściej przemijają do czterech tygodni od zakończenia leczenia.

Jak długo utrzymuje się nadwrażliwość zębów?

Bardzo dużo osób zastanawia się, jak długo może utrzymać się nadwrażliwość zębów. Okazuje się, że odczuwana po leczeniu oraz wypełnieniu nadwrażliwość powinna ustąpić w ciągu paru dni od wizyty i z każdym dniem stawać się coraz mniej zauważalna. Trzeba też wiedzieć o tym, że w przypadku, kiedy plombowanie zostało przeprowadzone odpowiednio, a powodem nadwrażliwości jest tylko podrażnienie tkanek, nie jest wymagana kolejna wizyta u stomatologa.

Na samym początku najlepiej będzie postawić na leki przeciwbólowe, bowiem zależnie od skali leczenia oraz indywidualnych predyspozycji człowieka, nadwrażliwość z powodu podrażnienia nierzadko trwa nawet 8 dni, co może być dość problematyczne. Do celu wyleczenia takiego schorzenia najlepiej wybrać renomowaną klinikę stomatologiczną. Bardzo ważna jest też odpowiednia diagnostyka. W Polsce zlokalizowanych jest bardzo dużo renomowanych gabinetów dentystycznych. Oferowane jest w nich leczenie dentystyczne na najwyższym poziomie. Dzięki temu możliwe jest wyleczenie wielu ciężkich przypadłości. Nadwrażliwe zęby mogą powodować wiele dolegliwości bólowych. Zdecydowanie trzeba to leczyć u renomowanego dentysty, o czym nie każdy pamięta.