Co oznacza zgrzytanie zębami u dziecka?

Rodzice często zastanawiają się nad tym, co oznacza zgrzytanie zębami u dziecka. Niepokoją się tym symptomem, ponieważ kojarzą go na przykład z możliwością zakażenia pasożytami. Czy to rzeczywiście dobry trop? Poniżej wyjaśniamy, co oznacza zgrzytanie zębami u najmłodszych i czy należy się go obawiać.

Skąd się bierze zgrzytanie zębami u dziecka?

Co oznacza zgrzytanie zębami u dziecka dla osób ze starszych pokoleń? Zwykle interpretują zgrzytanie zębami jako objaw zakażenie owsikami lub innymi pasożytami, co często jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Tymczasem współczesna wiedza daje szerszą perspektywę na wyjaśnienie tych objawów. Okazuje się bowiem, że tak naprawdę zgrzytanie zębami bardzo rzadko oznacza zakażenie robakami. To zatem jeden z mitów, z którym warto zerwać raz na zawsze.

Z reguły zgrzytanie zębami jest po prostu objawem rozwojowym, który po jakimś czasie samoistnie ustąpi. Dotyczy on małych dzieci, u których układ mięśniowy i nerwowy cały czas się rozwijają. Wyrzynają się zęby, rośnie i powiększa się żuchwa, co może właśnie powodować zgrzytanie zębami.

Zgrzytanie zębami u dziecka – metody leczenia

Co oznacza zgrzytanie zębami u dziecka w kontekście rozwoju? Zupełnie naturalny objaw, który w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia jest dosyć częsty i mija wraz z wiekiem. Jeżeli jednak utrzymuje się, warto zwrócić uwagę na stresory w życiu dziecka, które mogą powodować większe napięcie, przejawiające się właśnie ściskaniem szczęki i zgrzytanie zębów w nocy.

Wbrew pozorom najmłodsi mają naprawdę dosyć stresogenne życie, z czego często nie zdają sobie sprawy rodzice. Jeżeli maluch bardzo zgrzyta zębami, a dodatkowo obserwuje się jeszcze inne symptomy w jego zachowaniu, które mogą być objawem trudności emocjonalnych, koniecznie trzeba wesprzeć dziecko w nauce regulowania emocji. Trudno zatem mówić o konkretnych metodach leczenia, chociaż w pewnych sytuacjach przydatna może być na przykład konsultacja z psychologiem.

Może on podpowiedzieć, jak uczyć dziecko wyciszania, relaksowania się oraz jakie zmiany w trybie życia rodziny wprowadzić po to, by dziecko doświadczało mniej stresu i napięcia w ciągu dnia. W przypadku młodszych dzieci zgrzytanie zębami może być związane z wybijaniem się kolejnych ząbków, co często powoduje ból i dyskomfort. Aby uśmierzyć takie nieprzyjemne odczucia, można stosować różnego rodzaju środki do smarowania dziąseł, które przynajmniej odrobinę koją ból.

Jak można zapobiec zgrzytaniu zębami?

Gdy wiemy już, co oznacza zgrzytanie zębami u dziecka, warto wiedzieć więcej na temat przeciwdziałania. Zapobieganie zgrzytania zębami u dzieci to tak naprawdę praca nad tym, być dziecko czuło się spokojnie, by było bardziej wyciszone, zrelaksowane w ciągu dnia i wieczorem. Można zatem zadbać o różnego rodzaju wspólne aktywności, w których razem spędza się czas w miłych okolicznościach. Zachowanie rodziców ma niebagatelny wpływ na stan emocjonalny dzieci, z czego trzeba sobie po prostu zdawać sprawę. Jeśli zauważa się symptomy świadczące o tym, że dziecko ma trudności z regulowaniem emocji, a jego zgrzytanie zębami może mieć z tym związek, trzeba zająć się sferą emocjonalną malucha.