Jaki aparat retencyjny wybrać?

Droga do pięknego uśmiechu to często nie tylko długi okres noszenia aparatu ortodontycznego, ale również inne zalecenia, które mają nie tylko przynieść odpowiednie rezultaty, ale także je utrwalić. Dlatego też leczenie ortodontyczne to zazwyczaj bardzo długi proces, który składa się z kilku etapów. Często jego elementem jest także aparat retencyjny.

Co to jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny, podobnie jak aparat ortodontyczny, jest swego rodzaju urządzeniem, które zakłada się na zęby po to, aby utrwalić efekty uzyskane w wyniku noszenia aparatu ortodontycznego. Zakłada się go więc po zdjęciu najczęściej stałego aparatu korygującego uzębienie i nosi na tyle długo, aby dostatecznie utrwalić efekty.

Może trwać to zarówno kilka miesięcy, jak i kilka lat – o tym zawsze decyduje lekarz. Niemniej noszenie aparatu retencyjnego jest konieczne i nie należy tego zaniedbywać, ponieważ poprzez takie działanie można zaprzepaścić wszystko to, co udało się do tej pory osiągnąć. Jaki aparat retencyjny wybrać? To lekarz decyduje, jakie rozwiązanie będzie w określonym przypadku najlepsze.

Aparat retencyjny – rodzaje

Aparaty retencyjne również jak ortodontyczne dzieli się na ruchome oraz stałe. Jaki aparat retencyjny wybrać? – Zawsze w tej kwestii decyduje lekarz, który prowadzi leczenie ortodontyczne. Aparaty retencyjne stałe najczęściej mają postać cienkiego łuku, który się przykleja od wewnętrznej strony zębów, jest więc bardzo podobny do stałego aparatu ortodontycznego. Aparaty retencyjne ruchome mogą mieć przede wszystkim postać wyjmowanych płytek lub nawet całych szyn, które obejmują cały łuk zębowy.

Można wśród nich wyróżnić także, tzw. przezroczyste nakładki na zęby, które są niemal niewidoczne, ale obejmują całe powierzchnie zębów. O tym, jaki aparat retencyjny najlepiej zastosować, decyduje lekarz ortodonta. Składa się na to wiele różnych czynników, w tym między innymi rodzaj wady zgryzu, stopień korekcji czy inne nieprawidłowości, a także potrzeby pacjenta oraz jego wiek. Każdy z nich ma również swoje wady oraz zalety, o czym na pewno poinformuje lekarz swojego pacjenta.

Jaki aparat retencyjny jest najlepszy?

Nie da się tak do końca określić, jaki aparat retencyjny jest najlepszy, chodzi przede wszystkim o to, aby nie tylko dobrze odgrywał swoją rolę, ale również wpisywał się w potrzeby pacjenta. Jaki aparat retencyjny wybrać? Jeśli chodzi o aparaty stałe, to na pewno mogą one przysparzać nieco problemów w codziennej profilaktyce, np. nie tylko samo mycie zębów może nastręczać trudności, ale również nitkowanie czy leczenie zębów.

Wtedy zdejmowany aparat retencyjny wydaje się więc dużo wygodniejszy. Ale zdecydowaną zaletą stałego jest to, że na pewno dobrze spełni swoją rolę, ponieważ nie będziemy zapominać o jego zakładaniu. Również ruchome aparaty retencyjne mają swoje wady, np. nakładki znacznie szybciej się zużywają i przebarwiają, a mogą także pękać, czego konsekwencją może być konieczność zakupienia kolejnego. Oczywiście wszystko zależy od tego, jak długo będziemy nosić dany aparat retencyjny.