Co zrobić gdy rusza się stały ząb?

Czas przemija nieubłaganie, nie jest tez łaskawy dla naszych zębów. Gdy byliśmy dziećmi mogliśmy zawsze liczyć na to, że w miejsce „mleczaków”, które zaczęły się ruszać i w konsekwencji wypadły – wyrosną nam nowe zęby. Jednak po utracie wszystkich zębów mlecznych nasze stałe i dorosłe uzębienie musi nam wystarczyć na resztę życia. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę nadużycia, jakie codziennie muszą znosić nasze trzonowce i siekacze. Trzeba zatem zrobić wszystko, aby zapobiegać rozchwianiu i ruszaniu się zębów. Co jednak począć gdy pomimo środków zachowawczych, codziennego i skrupulatnego czyszczenia oraz używania nici dentystycznych, zęby nie chcą się nas słuchać i zaczynają żyć własnym życiem? Co zrobić gdy rusza się stały ząb? W poniższym tekście skupimy się na rozchwianych zębach i na tym, co możesz z nimi zrobić.

Rozchwiany ząb u dorosłych

Nawet przy codziennym szczotkowaniu i regularnych kontrolach stomatologicznych dorosły ząb może się poluzować. Może to być oznaką poważniejszych problemów stomatologicznych, które należy jak najszybciej rozwiązać. Niezastosowanie się do tego może spowodować utratę zęba, a wraz z nim może nawet kilku innych!

Tak naprawdę może być bardzo wiele przyczyn rozchwianych zębów u dorosłych osób. Najbardziej oczywistą będą wszelkiego rodzaju urazy, będące wynikiem upadków i innych bliskich spotkań z twardą materią. Z drugiej strony, luźny ząb bez powodującego urazu może być oznaką głębszego problemu, takiego jak zaawansowana choroba dziąseł. Dotyczy to zwłaszcza tych rozchwianych zębów, którym towarzyszy nieprzyjemny smak w ustach, bolesne dziąsła lub uporczywy, nieświeży oddech. Choroby przyzębia charakteryzują się tym, że bakterie niszczą ozębną, czyli tkankę otaczającą ząb, a także potrafią zaatakować bezpośrednio kość, w której jest on osadzony. Coraz słabiej umocowane w kości zęby zaczynają się chwiać, co może prowadzić do ich wypadania.

Co zrobić gdy rusza się stały ząb?

Przede wszystkim złożyć wizytę swojemu zaufanemu stomatologowi. Odwlekanie odwiedzin w gabinecie dentystycznym może zaowocować znacznym pogorszeniem się stanu naszego rozchwianego uzębienia. Tak naprawdę, w cięższych przypadkach pacjenci mogą wymagać intensywnego i szybkiego leczenia, w tym usunięcia i wymiany zębów. Tylko wykwalifikowany dentysta będzie w stanie określić, co spowodowało, że ząb zaczął się obluzowywać, więc należy niezwłocznie umówić się na wizytę.

Lekarz stomatolog po dokonanym badaniu będzie mógł stwierdzić czy przyczyną takiego stanu rzeczy jest paradontoza. czy może raczej zgryz urazowy, pojawiający się także wskutek powikłań po leczeniu ortodontycznym, albo bruksizm (zgrzytanie zębami). Dentysta określi też dalsze, wymagane postępowanie lecznicze. Może zlecić usunięcie z zębów płytki oraz kamienia. Zabiegi kiretażu i szynowania to także odpowiednie środki na wzmocnienie uzębienia. Wskazuje się również na jedną z najnowszych technik wspomagania regeneracji i przyrostu kości – zastosowanie błon zaporowych.

Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Jeżeli powodem rozchwiania się zębów jest paradontoza, to pierwszym i oczywistym sposobem na wzmocnienie siekaczy i trzonowców jest odpowiednia profilaktyka. Mowa tutaj o codziennej higienie jamy ustnej polegającej na szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie i nitkowaniu zębów. Poza tym należy przeprowadzać regularne kontrole u stomatologa. Jeśli uprawiasz sport, noszenie odpowiedniego sprzętu, takiego jak ochraniacz na zęby, może uchronić szczękę przed kolizją i pękaniem. Trzeba zrobić wszystko aby pytanie „co zrobić gdy rusza się stały ząb” padało jak najrzadziej!