Jakie są ceny implantów zębowych – od czego zależą i jak je dobrać?

Implanty zębów stanowią doskonałą alternatywę dla innych sposobów uzupełniania ubytków w zębach, przede wszystkim dla protez zębowych. Ich niewątpliwą zaletą jest przede wszystkim to, że są rozwiązaniem trwałym i jednocześnie niezwykle estetycznym. Pacjenci, którzy zdecydują się na ich wstawienie nie muszą obawiać się problemów takich jak występują przy protezach, czyli wypadanie lub obcieranie śluzówki przez nieodpowiednio dopasowaną protezę. Jednak decydując się na implanty należy liczyć się z kosztami ich wstawienia.

Ceny, jakie trzeba zapłacić za wstawienie implantów są bardzo zróżnicowane. Każdy klient zazwyczaj porównuje koszty związane ze wstawieniem implantów, aby wybrać jak najkorzystniejszą ofertę. W zależności od lokalizacji czy nawet ilości wstawianych implantów ceny oscylują w granicach kilku tysięcy za wstawienie jednego implantu wraz z koroną. Oczywiście wpływ na końcową cenę ma bardzo wiele czynników, które są różne w zależności od stanu zdrowia konkretnego pacjenta czy też jego oczekiwań wizualnych po zakończeniu leczenia.

Od czego zależy koszt implantów zębowych?

Na to, jakie są ceny implantów zębowych wpływ ma bardzo wiele różnorodnych czynników. Nie powinno się porównywać cen z tym, ile za leczenie zapłacili inni pacjenci, gdyż wpływ na cenę mają często również dodatkowe zabiegi, jakie trzeba wykonać czy jakie implanty należy zastosować w przypadku danego pacjenta. Jednym z czynników mających wpływ na koszt ma rodzaj wstawianych implantów, występują one jako implanty jednofazowe czy dwufazowe. Także wybór implantów jak chodzi o firmę która jest ich producentem również wpływa na koszt ich wstawienia. Ponadto zazwyczaj na całościowy koszt rzutuje także ilość wstawianych implantów, zazwyczaj im więcej, tym niższa jest ich cena. Pacjenci, którzy sprawdzają jakie są ceny implantów zębowych muszą także sprawdzić, czy nie ma konieczności wykonania dodatkowych zabiegów, takich jak na przykład augmentacja zatoki.

Implanty zębów całej szczęki – cena

W przypadku braku uzębienia całej szczęki koszt wstawienia implantów wylicza się nieco inaczej niż przy uzupełnianiu pojedynczych ubytków. W takim przypadku zazwyczaj wykonuje się mostek odzwierciedlający całą szczękę, który następnie mocowany jest na kilku implantach. To sprawia, że koszt wstawienia takiego uzupełnienia wychodzi taniej niż wstawianie pojedynczych implantów. Oczywiście jak chodzi o całościowy koszt to należy do niego doliczyć czasem koszty wizyt czy usunięcia pozostałych zębów, aby można było takie rozwiązanie zastosować. Koszt wstawienia implantów całej szczeki oscyluje w granicach od kilkunastu tysięcy złotych.

Implanty zębów na NFZ

Wiele osób po sprawdzeniu, jakie są ceny implantów zębowych poszukuje możliwości ich refundacji przez NFZ. Niestety takie rozwiązania nie są refundowane, dlatego osoby zainteresowane wstawieniem implantów muszą to zrobić na własny koszt. Zdarza się, iż czasem prowadzone są programy skierowane do konkretnych grup osób, na przykład seniorów, które po spełnieniu określonych warunków dają możliwość uzyskania refundacji całościowej lub częściowej na wstawienie implantów.