Czy lakować zęby stałe?

Lakowanie zębów to krótki i bezpieczny zabieg, który pomaga zachować higienę zębów. Trwa maksymalnie pięć minut a czas jego trwania uzależniony jest od tego, na ile zębów nakłada się lak. O tym, czy lakować zęby stałe przeczytasz poniżej.

Na czym polega zabieg lakowania?

Zabieg lakowania poprzedza dokładny przegląd stomatologiczny. Zalakować można tylko zęby zupełnie zdrowe. Te, na których pojawiły się już jakieś ubytki, nawet niezauważalne gołym okiem, nie mogą być lakowane. Próchnica mogłaby się rozwijać pod lakiem i spowodować głębokie uszkodzenia zęba. Najpierw stomatolog oczyszcza powierzchnię zębów. Zazwyczaj używa do tego powietrza, ewentualnie specjalnej szczoteczki. Następnie nakłada na powierzchnię zębów, które mają być lakowane, specjalny żel. On pomoże utrzymać lak na miejscu. Potem następuje właściwe lakowanie. Lak utwardzany jest przy pomocy lampy polimeryzacyjnej. Emituje ona diodowe niebieskie światło. Kontrolę szczelności laku należy przeprowadzać co 6 miesięcy. Podczas takiego przeglądu można również uzupełnić lak, jeśli się wykruszył. Pojęcie lakowania zębów zazwyczaj kojarzy się z zabiegiem profilaktycznym dla dzieci. Jednak warto też zastanowić się, czy lakować zęby stałe, także u dorosłych.

Lakowanie zębów u dorosłych – przeczytaj, czy warto to robić!

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje lakowanie zębów u dzieci. Dorośli również mogą poddać się zabiegowi, ale jest on płatny. Koszt zalakowania jednego zęba to około 100 zł. Lakowanie zębów poleca się dorosłym, którzy na stałe przyjmują leki wywołujące suchość w jamie ustnej. Wśród nich są leki antynowotworowe, leki przeciw depresji oraz antyhistaminowe. Ponadto dorośli, u których pojawiły się ósemki, również powinni je zalakować. Ósemki często szybko się psują z uwagi na to, że trudno je dokładnie oczyścić szczoteczką. Znajdują się na samym końcu dziąsła i ciężko wymieść z nich dokładnie osad z jedzenia. Dzięki lakowaniu można w pewnym stopniu zabezpieczyć zęby przed próchnicą, bo lak pokryje trudne do oczyszczenia z bakterii bruzdy. Dorosłym poleca się również zabieg lakierowania zębów. Polega on na pokryciu powierzchni zębów płynem z dużą zawartością fluoru. Ma na celu wzmocnienie zębów i przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy.

Lakowanie zębów stałych

Każdy stomatolog na pytanie, czy lakować zęby stałe, odpowie twierdząco. Lakowanie zębów stałych rozpoczyna się już u dzieci pięcioletnich, gdy pierwsze stałe zęby się pojawią. Zazwyczaj pomiędzy 5 a 7 rokiem życia u dzieci pojawiają się szóstki. Z uwagi na to, że dzieci zwykle niedokładnie myją zęby, lakowanie jest dla nich dodatkowym zabezpieczeniem przed rozwojem próchnicy.

Lakowanie zębów, zarówno stałych, jak i mlecznych, ułatwia ich pielęgnację i wzmacnia szkliwo. Lakowanie zębów stałych od czwórek do siódemek przeprowadza się zazwyczaj u dzieci. Zabieg wykonuje się na bieżąco jak pojawiają się zęby. Lakowanie ósemek zaleca się osobom dorosłym, gdy te zęby się pojawią. W praktyce dzieje się to mniej więcej do 30 roku życia.