Ile kosztuje bonding wszystkich zębów?

Bonding to coraz bardziej popularna metoda dentystyczna pomagająca odzyskać piękny uśmiech. Podczas zabiegu stosowany jest bowiem kompozyt, który nie tylko skutecznie odbudowuje strukturę zębów, ale również umożliwia zmianę ich kolorytu. Tego typu zabieg jest szybki i bezinwazyjny. Jednak jego efekty nie są trwałe. Z tego powodu pacjenci zastanawiają się nad tym, ile kosztuje bonding wszystkich zębów i czy powinni się oni decydować na tego typu zabieg.

Opis zabiegu

Jak wspomniano powyżej, bonding zębów to metoda pozwalająca na uzyskanie dobrych efektów w stosunkowo krótkim czasie. Jest ona bezinwazyjna i polega na pokryciu powierzchni zębów cienką warstwą kompozytu. Substancja ta wykonana jest z żywicy. Zabieg polecany jest w przypadku pacjentów, którzy borykają się z drobnymi problemami stomatologicznymi, takimi jak na przykład nierówną wysokością poszczególnych zębów lub zniekształceniem czy złamaniem korony. W tym przypadku ukruszenie, złamanie lub pęknięcie staje się niewidoczne poprzez zastosowanie warstwy kompozytu.

Poza tym bonding jest polecany w przypadku występowania diastemy lub przebarwień zębów. Co ważne, zabieg ten ma nieliczne przeciwwskazania, jednak zawsze musi być poprzedzony koniecznym leczeniem próchnicy lub chorób zlokalizowanych w obrębie przyzębia. W przypadku bruksizmu bonding powinien być poprzedzony leczeniem z wykorzystaniem szyny relaksacyjnej. Zaletą zabiegu jest możliwość jego wykonania już w trakcie jednej wizyty dentystycznej. Bond zakładany jest na odpowiednio przygotowaną powierzchnię zębów. W tym celu wykorzystywany jest kwas o łagodnym działaniu. Utwardzenie nałożonej warstwy żywicy odbywa się za pomocą lampy dentystycznej.

Efekty zabiegu

Efekty przeprowadzonego zabiegu są widoczne już po jednej wizycie. Obejmują one poprawę wyglądu uzębienia pacjentów, w tym maskowanie pęknięć, ukruszeń lub złamań. Poza tym zęby mają ładny kolor i zlikwidowana zostaje diastema, która jest częstym powodem kompleksów. Niestety efekty bondingu nie są trwałe. Wraz z upływem czasu może bowiem dochodzić do powstawania uszkodzeń oraz tworzenia się przebarwień na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych, takich jak choćby spożywanie produktów zawierających substancje barwiące.

W celu przedłużenia efektów zabiegu należy zatem rezygnować z przyjmowania kawy, czerwonego wina, napojów gazowanych czy zielonej herbaty. Poza tym wskazane jest zaprzestanie palenia papierosów. Przedłużeniu efektów zabiegu sprzyjają zabiegi polerowania bondów wykonywane w gabinetach dentystycznych oraz staranna higiena jamy ustnej obejmująca dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz stosowanie płynów stomatologicznych.

Cennik bonding’u

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile kosztuje bonding wszystkich zębów. Otóż to, ile kosztuje bonding wszystkich zębów zależy od kilku czynników. Wśród nich wymienić należy między innymi wielkość danego ośrodka, obecność konkurencji na rynku oraz zapotrzebowania na tego typu usługi.

Poza tym nie można zapominać o tym, że w wielu wypadkach zabieg ten musi być poprzedzony leczeniem stomatologicznym obejmującym uzupełnianie ubytków czy wykonywaniem szyny relaksacyjnej, co wpływa na wzrost wydatków. Niemniej jednak przyjmuje się, że pojedynczy bond kosztuje tyle, ile założenie wypełnienia, zaś w przypadku wszystkich zębów cena wzrasta do 1500 zł.