Jak zostać protetykiem dentystycznym?

Stomatologia to niezwykle obszerna gałąź medycyny, w ramach której pracuje wielu specjalistów. Jednym z takich zawodów jest protetyk. Kim jest protetyk i na czym polega jego praca?

Zawód protetyka stomatologicznego

Jak zostać protetykiem? Sprawa jest o wiele prostsza niż w przypadku zawodów wymagających ukończenia studiów medycznych. Protetykiem zostać może każdy kto ma średnie wykształcenie medyczne. W wielu polskich miastach są szkoły średnie medyczne, w ramach których uczniowie mogą przygotować się do wykonania tego zawodu.

Specjalistą zostaje się dopiero wtedy gdy skończy się studia związane z zawodem. Od protetyka wymagana jest bezbłędna znajomość odpowiednich programów do modelowania w 3D. Najczęściej konieczne okazać się może przejście kursu CAD CAM, który zakończony jest otrzymaniem certyfikatu. Specjaliści poruszający się w tym zawodzie, muszą regularnie poszerzać swoje umiejętności, ponieważ branża ta dynamicznie się rozwija.

Znajomość nowoczesnych technologii oraz procesów tworzenia protez jest bardzo ważna. Jest to zdecydowanie bardzo przyszłościowy zawód, z usług którego korzystać będzie wielu pacjentów np. biorąc pod uwagę fakt, że protezy są refundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Technik dentystyczny a stomatolog

Główną różnicą, która dzieli oba zawody jest oczywiście wymóg posiadania odpowiedniego wykształcenia. Stomatolog tak jak każdy inny lekarz musi ukończyć sześcioletnie studia medyczne zakończone egzaminem. Jak zostać technikiem? Technik to osoba, która musi ukończyć profilowaną szkołę zawodową, dotyczy to zarówno szkół średnich jak i policealnych.

Technik to osoba, która zajmuje się wykonywaniem protez. Jego praca zależy głównie od tego jakie jest zapotrzebowanie oraz od organizacji czasu pracy. Warto zaznaczyć, że wielu techników prowadzi własne gabinety w oparciu o działalność gospodarczą a ich praca jest w ścisłym związku ze stomatologami.

Warto zaznaczyć, że wiele działań w gabinecie stomatologicznym opiera się na współdziałaniu stomatologów i techników. Technik tak samo jak lekarz musi znać najnowsze technologie, ponieważ medycyna cały czas się rozwija co dotyczy również stomatologii.

Ile zarabia technik protetyk

Niestety, pomiędzy zarobkami stomatologa a technika jest ogromna przepaść. Technik dentystyczny ma zarobki średnie w wysokości 2800zł. Warto mieć na uwadze fakt, że wiele osób zajmujących się tym zawodem prowadzi własne gabinety co bezapelacyjnie przyczynia się do wzrostu zarobków.

Oczywiście zarobki techników zagranicą są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce, dlatego też wiele osób zainteresowanych tym zawodem decyduje się na emigrację. Branża ta stale się rozwija więc wiele zagranicznych rozwiązań jest wprowadzanych również w Polsce.

Jest to zdecydowanie zawód warty zaufania, który wymaga bogatej wiedzy oraz doświadczenia. Wiedząc już jak zostać protetykiem dentystycznym można wybrać odpowiednią szkołę i rozwijać się w tym kierunku. Dobrze wykonujący ten zawód protetycy z czasem mogą spodziewać się naprawdę dobrych zarobków.