Zdrowie i uroda jamy ustnej idą w parze. Jeżeli dba się o to, aby zęby były zdrowe, zwykle też dobrze się prezentują, między innymi ze względu na to, że regularnie korzysta się z różnych zabiegów poprawiających wygląd zębów. Sprawa trochę komplikuje się wtedy, gdy na stałe korzysta się z protezy. Jak wybielić zęby w protezie? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dla osób zainteresowanych tym tematem.
Wybielanie zębów
Zanim odpowiemy na pytanie o to, jak wybielić zęby w protezie, warto dowiedzieć się, jakie są ogólne zasady oraz rekomendacje związane z wybielaniem zębów. Warto pamiętać o tym, że wybielanie nigdy nie powinno być agresywne. Jeżeli wybiela się zęby na własną rękę, bez konsultacji z dentystą, należy robić to delikatnie. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia szkliwa. W przypadku osób, które korzystają z protez, sprawa ma się jednak trochę inaczej.
W końcu protezy to zęby sztuczne, a nie zęby naturalne. Nie możemy zatem negatywnie oddziaływać na ich szkliwo, natomiast możemy negatywnie oddziaływać na materiał, z którego została wykonana proteza. Trzeba wiedzieć, że niektóre protezy cieszą się większą trwałością i wytrzymałością niż inne. Bardzo trwałym materiałem, z którego wykonane są zęby w protezie jest porcelana.
Czyszczenie protezy zębowej
Jak wybielić zęby w protezie efektywnie, aby dobrze się prezentowały? Po pierwsze warto wybrać się do dobrej drogerii lub apteki i sprawdzić, jakie środki do domowego czyszczenia protez są tam dostępne. Rynek produktów tego typu poszerza się, dlatego coraz łatwiej znaleźć między innymi różnego rodzaju tabletki do czyszczenia protez. Jeżeli proteza jest ruchoma, a zatem wyjmowana, można po prostu zdjąć ją i korzystając z preparatu, dokonać jej czyszczenia. Jeśli proteza zamontowana jest na stałe, na przykład mocowana jest na implantach, trzeba będzie skorzystać z pomocy stomatologa lub wybrać inny system czyszczenia.
Domowe sposoby wybielania zębów
Protezy ruchome, które można swobodnie wyjąć na przykład na noc, należy zanurzyć w roztworze wody oraz substancji czyszczącej, którą kupiło się w aptece lub drogerii. Najlepiej pozostawić w ten sposób protezę na co najmniej całą noc, a następnie delikatnie wyszorować szczoteczką do zębów. To dobry i skuteczny sposób usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym również osadów, na przykład z herbaty czy papierosów. Jeżeli jednak proteza zamontowana jest na stałe, trzeba będzie zwrócić się o pomoc do stomatologa.
W domu można oczywiście regularnie korzystać z pasty wybielającej, trzeba jednak robić to delikatnie. Tak naprawdę od samego preparatu ważniejsza jest precyzja mycia zębów. To właśnie od dobrej techniki usuwania resztek pokarmu w dużym stopniu zależy również to, czy na protezie będą osadzały się inne naloty i osady. Mowa tutaj na przykład o kamieniu nazębnym.
Jeżeli chodzi o wybielanie zębów u stomatologa, to można skorzystać z różnych metod. Warto dowiedzieć się więcej u samego dentysty, który dobierze odpowiedni sposób postępowania, adekwatny zarówno do stopnia zanieczyszczenia zębów, jak też materiału, z którego stworzona została proteza.