Wiele osób coraz częściej skarży się na problemy z zębami i dziąsłami. Niestety zabiegany tryb życia oraz złe odżywianie sprzyjają rozwojowi różnych dolegliwości. Zapominanie o codziennej pielęgnacji jamy ustnej i dokładnym myciu zębów prowadzi do powstawania bolesnych zapaleń. Wtedy najlepiej jest niezwłocznie udać się na wizytę do gabinetu stomatologicznego.
Czym jest kiretaż?
Kiretaż co to jest? Jest niezbędnym zabiegiem mającym na celu skrupulatne wyczyszczenie przyzębia. Pacjenci najczęściej wykonują tradycyjne piaskowanie oraz skaling zębów. Jednak nie zawsze rutynowe działania wystarczą. Jeśli podczas mycia zębów pojawia się krew lub zęby stają się bardzo wrażliwe na zimne i ciepłe potrawy lub napoje, to najprawdopodobniej w jamie ustnej doszło do zmian chorobowych. Zabieg jest bardzo ważny dla pacjentów zmagających się z paradontozą. Dzięki niemu mogą znacznie dłużej cieszyć się własnym uzębieniem. W trakcie zabiegu kiretażu lekarz stomatolog dokładnie czyści kieszonki przyzębia. Zabieg odbywa się za pomocą specjalnego narzędzia – kiretu. Jest to narzędzie w kształcie długopisu zakończone haczykiem. Lekarz wprowadza haczyk między dziąsło a korzeń zęba i dokonuje procesu czyszczenia kieszonki. Kiretaż odbywa się w znieczuleniu, więc nie trzeba obawiać się ewentualnego bólu.
Rodzaje kiretażu
Bez względu na rodzaj zastosowanego kiretażu jego efekt ma być zawsze ten sam, czyli ma doprowadzić do dokładnego wyczyszczenia kieszonek przyzębia. Wyróżnia się trzy rodzaje tego zabiegu. Pierwszym z nich jest kiretaż zamknięty. Ten rodzaj zabiegu stosowany jest przy kieszonkach niewielkich rozmiarów. Lekarz może bez interwencji chirurgicznej dokładnie wyczyścić wszystkie miejsca przy pomocy specjalnego narzędzia, czyli kiretu. Zakończony haczykiem kiret jest w stanie dotrzeć do zanieczyszczonej przestrzeni wokół zęba i dziąsła.
Otwarty kiretaż co to jest i czy jest bolesny? Przy zabiegu otwartego kiretażu trzeba wykonać chirurgiczne nacięcie dziąsła. Dzieje się tak w przypadkach, gdy kieszonka przyzębia jest zbyt duża, aby można ją było dokładnie wyczyścić. Nacięcia pozwalają na dotarcie w głąb kieszonki i wyciągnięcie zabrudzeń znajdujących się przy korzeniach zęba. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu, więc jest całkowicie bezbolesny.
Kiretaż laserowy polega na czyszczeniu kieszonki za pomocą lasera. Jest to najnowocześniejsza forma wykonywania kiretażu.
Kiretaż – stan przyzębia przed i po
Najlepszą odpowiedź na pytanie – Kiretaż co to jest? – daje stan przyzębia kilkanaście dni po wykonaniu zabiegu. Zaczerwienione i bolesne dziąsła ustępują zdrowym i naturalnie wyglądającym. Znika również obecny przed zabiegiem nieświeży oddech. Pacjenci mogą bezpiecznie powrócić do konsumowania wszystkich produktów i posiłków, nawet tych zimnych lub twardych. Problemem przestaje być również krwawienie podczas szczotkowania zębów.
Ogromne znaczenie kiretaż ma dla osób chorujących na paradontozę. Dzięki regularnym zabiegom mogą liczyć na polepszenie stanu uzębienia.