Problemy z dziąsłami

Pacjenci coraz częściej narzekają na problemy z dziąsłami. Zapalenie dziąseł to dolegliwość, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Zazwyczaj na skutek braku higieny jamy ustnej pojawiają się tego typu problemy. Mogą się one pojawić również przy niewłaściwej diecie oraz chorobach. W tym artykule wyjaśnimy, jak skutecznie rozwiązać problemy z dziąsłami, a także przedstawimy sprawdzone domowe sposoby na zapalenie dziąseł.

Przyczyny i objawy chorób dziąseł

Warto mieć na uwadze, że niedestrukcyjną chorobą przyzębia jest zapalenie dziąseł. Jednak długo nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić nawet do zapalenia przyzębia. Jest to zdecydowanie poważniejsze i w niektórych przypadkach może skutkować całkowitą utratą uzębienia. Nie da się ukryć, że coraz częściej diagnozowaną dolegliwością stomatologiczną jest zapalenie dziąseł. Problemy z dziąsłami mogą pojawić się nie tylko u małych dzieci, ale również u osób starszych, więc na pewno nie jest to dolegliwość warunkowana wiekiem.

Zapalenie dziąseł musi być skonsultowane z lekarzem dentystą, nie należy tego lekceważyć. Nieleczone problemy z dziąsłami mogą prowadzić do niezwykle poważnych komplikacji zdrowotnych. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych klinik stomatologicznych, które cieszą się dobrą opinią i od dłuższego czasu działają na rynku. Stomatolodzy są zdania, że do dolegliwości natury kardiologicznej może prowadzić ostry i przewlekły stan zapalny dziąseł. Ze strony układu oddechowego również mogą pojawić się negatywne objawy.

Czy choroby dziąseł można wyleczyć?

Kilka jest przyczyn, które prowadzą do stanu zapalnego. Wśród najważniejszych można wymienić niewłaściwą higieną języka oraz zębów. Samo szczotkowanie zębów może nie być wystarczające, trzeba jeszcze pamiętać o regularnym nitkowaniu przestrzeni między zębami, a także płukaniu jamy ustnej. Można śmiało powiedzieć, że gromadzenie się płytki bakteryjnej między zębami jest najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł. Płytka bakteryjna wywołuje reakcję immunologiczną, która może być przyczyną zniszczenia tkanki dziąseł. Może również prowadzić do następnych komplikacji, między innymi utraty uzębienia.

Warto pamiętać, że płytka nazębna to biofilm, który gromadzi się na zębach w całkowicie naturalny sposób. Przeważnie powstaje na skutek kolonizacji bakterii, które próbują zostać na gładkiej powierzchni zębów. Są to bakterie, które zabezpieczają usta przed gromadzeniem się szkodliwych mikroorganizmów. Nie wszyscy mają świadomość, że próchnicę i problemy przyzębia może powodować płytka nazębna. Problemy przyzębia to przede wszystkim infekcje dziąseł, przewlekłe zapalenie przyzębia oraz zapalenie dziąseł. Jeśli nie usuniemy płytki nazębnej to może ona stwardnieć i zamienić się w kamień nazębny. Kamień ma żółty kolor i może zostać usunięty jedynie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. W internecie można znaleźć informacje na temat domowych sposób usuwania kamienia nazębnego.

Trzeba jednak uważać, ponieważ większość jest nieskuteczna, a do tego w ten sposób można łatwo uszkodzić szkliwo. Dziąsła są podrażnione przez płytkę bakteryjną i kamień nazębny. Zapalenie dziąseł wokół podstawy zębów sprawia, że dziąsła mogą łatwo krwawić. Ważne jest nie tylko dbanie o zęby, ponieważ trzeba jeszcze pielęgnować dziąsła. Szczególnie ważną rolę odgrywa płukanie jamy ustnej po każdym szczotkowaniu zębów oraz nitkowanie pomiędzy zębami.

Co na problemy z dziąsłami

Wybór płynów do płukania jest ogromny, więc każdy bez większego problemu może znaleźć coś dla siebie. Przynajmniej raz w roku warto udać się na wizytę kontrolną do stomatologa, żeby sprawdzić stan swojego uzębienia. Zdarza się, że próchnica lub problemy z dziąsłami nie powodują żadnego bólu. Warto zadbać o odpowiednią jakość flory bakteryjnej, żeby zapobiegać próchnicy i zapaleniom w obrębie jamy ustnej. Wynikiem nieprawidłowej diety, która jest uboga w minerały oraz witaminy też może być zapalenie dziąseł. Może to być także skutek zażywania niektórych rodzajów leków. Duże wysuszenie śluzówki w jamie ustnej powodują leki nefrologiczne. Przy zbyt intensywnym szczotkowaniu zębów też może pojawić się zapalenie dziąseł.

Warto podkreślić, że zapalenie dziąseł występuje częściej u osób regularnie palących. Wraz z wiekiem również wzrasta ryzyko zapalenia dziąseł. Bardzo ważnym elementem dobrego samopoczucia i zdrowia jest higiena jamy ustnej. Objawy zapalenia dziąseł to przede wszystkim miękkie i delikatne dziąsła oraz cuchnący i nieświeży oddech. Bardzo bolesną dolegliwością i długotrwałym procesem jest zapalenie dziąseł w ostrym przebiegu. Jak najbardziej opłaca się kupić dobry płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną. Ostry stan zapalny może skłonić lekarza do przepisania antybiotyku pacjentowi.

Jeśli zapalenie dziąseł wraca to koniecznie trzeba odstawić wszelkie używki na czas kuracji. Irygatory do zębów są polecane dla osób z problemem zapalenia dziąseł. Stomatolog może zalecić przyjmowanie leków zwiększających odporność, jeśli zapalenie jest wynikiem choroby. Dobrze mogą sprawdzić się również ziołowe płukanki z kory dębu lub z szałwii.