Czasami pacjenci po leczeniu ortodontycznym dostrzegają, że w ich zgryzie nastąpiły zmiany, które naruszają estetykę uzębienia. W tym artykule wyjaśnimy, czym są krzywiące się zęby po aparacie, a także podpowiemy, jak im zapobiec. Nawrót wady wyjściowej, z powodu której pacjent zdecydował się na leczenie, to najczęstszy powód. W literaturze opisuje się dwie przyczyny takiego nawrotu. Niewystarczająca retencja to pierwsza z nich.
Czy zęby mogą się skrzywić po aparacie?
Lekkomyślność młodego adepta ortodoncji może być powodem niewystarczającej retencji. Nie wszyscy ortodonci wydają swoim pacjentom restrykcyjne zalecenia dotyczące aparatów ortodontycznych. Jednak zdecydowanie częściej to sam pacjent jest winny, ponieważ nie stosuje się do wskazówek ortodonty. Niektórzy pacjenci w ogóle nie używają aparatu lub zmniejszają częstotliwość jego stosowania. Różną skłonność do nawrotu mają różne wady ortodontyczne. Pewne wady wymagają retencji przez całe życie, natomiast po leczeniu innych retencja w ogóle nie jest wymagana.
Pacjenci zazwyczaj akceptują małe nawroty, ponieważ zgryz wygląda i tak dużo lepiej niż przed leczeniem. Ponowne leczenie korygujące jest konieczne, jeśli pacjent nie akceptuje takiego stanu lub nawrót jest dużo większy. Krzywiące się zęby po aparacie mogą być wynikiem źle zaplanowanego leczenia lub dopasowania niewłaściwego aparatu. Starania pacjenta nic tu nie pomogą, ponieważ w takich przypadkach wynik leczenia jest z góry skazany na porażkę. Staranny wybór lekarza jest jedyną metodą zabezpieczenia się przed taką ewentualnością.
Jak powinny wyglądać zęby po zdjęciu aparatu?
Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Wybór lekarza powinien być poprzedzony zebraniem wielu opinii. Fizjologiczna i niezależna od woli pacjenta i doświadczenia lekarza jest trzecia z przyczyn powikłań po leczeniu. Chodzi tu przede wszystkim o wystąpienie nowej nieprawidłowości, która poważnie narusza estetykę zgryzu.
W niektórych przypadkach może to być objaw starzenia się zgryzu, który cechuje się krzywieniem przednich zębów dolnych. Ma to zazwyczaj bezpośredni związek z wyrzynaniem się ósemek, czyli zębów mądrości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przebarwienia zębów lub ubytki próchnicowe też mogą być powikłaniem po leczeniu. Ubytki zawsze są skutkiem niewystarczającej dbałości o higienę jamy ustnej i nieodpowiedniego czyszczenia aparatu podczas leczenia. Oczywiście powielanym mitem jest powikłanie polegające na pojawieniu się dolegliwości bólowych w okolicach skroni, z powodu uszkodzenia stawów skroniowo żuchwowych ortodontycznym aparatem.
Nie ulega jednak wątpliwości, że jeszcze kilkanaście lat temu pomiędzy stomatologami krążyły takie opowieści. Do pogorszenia zgryzu może dojść, jeśli aparaty retencyjne nie będą wykorzystywane odpowiednio często. W skrajnych przypadkach wymagane jest ponowne leczenie, jednak są to naprawdę wyjątkowe sytuacje. Warto mieć na uwadze, że krzywiące się zęby po aparacie to problem wielu osób. Z powodów niezależnych od wcześniej prowadzonego leczenia też mogą skrzywić się zęby.
Najlepiej skontaktować się ze swoim lekarzem ortodontą, gdy od razu zauważy się jakieś nieprawidłowości. Aparaty pozwalające utrzymać osiągnięty wynik to aparaty retencyjne. Bez nich nie istniałaby nowoczesna ortodoncja, a do tego stanowią jeden z etapów leczenia. W kilku postaciach można spotkać retainery. Mogą to być nie tylko aparaty zdejmowane, ale również taśmy przyklejane do zębów, specjalne włókna lub przezroczyste szyny zakładane na zęby.
Inne powody skrzywienia
Według konkretnych zaleceń lekarza należy stosować aparaty retencyjne. Zwykle na noc stosowane są wszelkie aparaty typu zdejmowanego. Mniej problematyczne w stosowaniu są retainery przyklejane. Nie trzeba wcale pamiętać o ich zakładaniu, ponieważ są na stale połączone z zębami. Należy je tylko regularnie czyścić. Pacjent przeważnie stosuje zdejmowane aparaty retencyjne nie krócej niż wynosił czas leczenia. Co najmniej tak samo długo należy nosić retainery przyklejane. Oczywiście czasami mogą wystąpić wskazania do ich dłuższego noszenia.
Doświadczony ortodonta powinien poinformować jeszcze przed rozpoczęciem leczenia, o tym jak długo powinno się nosić aparaty retencyjne. Pacjent ma obowiązek natychmiastowego zgłoszenia się do ortodonty w przypadku jakiejkolwiek awarii aparatu retencyjne. Jest to szczególnie istotne, ponieważ może to zepsuć wynik, nad którym pacjent wraz z ortodontą pracowali przez wiele lat. Nierzadko przyczyną kompleksów i obniżenia samooceny jest nieprawidłowe ustawienie zębów. Dodatkowo mogą wystąpić problemy funkcjonalne.
Szansą na uzyskanie prawidłowego ułożenia zębów jest aparat ortodontyczny. Retencja jest konieczna po zdjęciu aparatu ortodontycznego, żeby utrwalić efekty leczenia. Warto mieć świadomość, że retencja to zapobieganie przemieszczaniu się zębów. Większość pacjentów marzy o białym, równym i pięknym uzębieniu. Niektóre osoby mają naturalnie piękne zęby, ale większość musi sobie na nie zapracować. Szczególnie problematyczne są krzywiące się zęby po aparacie. Aparaty retencyjne można podzielić na ruchome oraz stałe. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, jak leczyć krzywiące się zęby po aparacie.