Zagadnienie, jakim jest szkodliwość plomb amalgamatowych, budzi spore kontrowersje nawet wśród specjalistów. Wszystko dlatego, że ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy tego rodzaju plomby są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Wielu pacjentów zastanawia się, czy trzeba je wymieniać, a także – w jakich sytuacjach bezwzględnie jest to wskazane.
Czy plomby amalgamatowe są szkodliwe?
Na początku warto zadać sobie pytanie, czym w ogóle jest amalgamat. Otocz, jest to materiał stomatologiczny, powstający w wyniku zmieszania srebra z rtęcią. W stopie tym znajdują się również niewielkie ilości cyny, cynku oraz miedzi. Srebrne plomby stosowane są od XIX wieku, a pierwsze pogłoski o ich rzekomej szkodliwości pojawiły się dopiero w drugiej połowie XX wieku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wiele państw na świecie wprowadziło już zakaz stosowania plomb amalgamatowych – mowa tutaj między innymi o Szwecji czy też Japonii. Również w krajach Unii Europejskiej stowarzyszenia stomatologiczne nie rekomendują zakładania tego rodzaju wypełnień.
Jeśli chodzi o plomby amalgamatowe szkodliwość, to ciężko jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat. Wszystko dlatego, że wypełnienia amalgamatowe można podzielić na kilka rodzajów. Badania jednoznacznie wykazały, że stopy nowej generacji nie wykazują szkodliwego działania, jeśli chodzi o pracę ludzkiego organizmu. Problem dotyczy szkodliwości plomb amalgamatowych starej generacji, która została potwierdzona przez przeprowadzone badania. Ich wyniki wskazały, że amalgamat może wykazywać toksyczne działanie dla ludzkiego organizmu, co zostało potwierdzone w 2008 roku.
Specjaliści zgodnie twierdzą, że zawarta w uzupełnieniach amalgamatowych rtęć może wpływać na pojawienie się chorób autoimmunologicznych, a także neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy też Parkinsona.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wypełnienia amalgamatowe mogą być szczególnie groźne dla kobiety w ciąży. Wszystko dlatego, że rtęć z wypełnień amalgamatowych w procesie ciągłym uwalniana jest do jamy ustnej, co może zaszkodzić rozwijającemu się w macicy płodowi.
Co ciekawe, uwalnianie rtęci można pobudzić przez częste żucie gumy, a także spożywanie gorących potraw i płynów.
Wciąż jednak są specjaliści, którzy twierdzą, że plomby amalgamatowe nie wykazują toksycznego działania dla ludzkiego organizmu.
Czy trzeba wymieniać plomby amalgamatowe?
Jeśli chodzi o plomby amalgamatowe szkodliwość ich nie została potwierdzona w stu procentach, jednak wielu pacjentów i tak decyduje się na nich usunięcie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli wypełnienie wciąż pozostaje w dobrym stanie i nie wykazuje żadnych oznak nieszczelności, lepiej go nie usuwać. Warto bowiem pamiętać o tym, że usuwanie wypełnień amalgamatowych może prowadzić do naruszenia struktury zęba, a także naraża pacjenta na kontakt z rtęcią, która w dużych ilościach może uwalniać się podczas usuwania wypełnienia.
Osoby, które decydowały się na usunięcie wypełnienia amalgamatowego powinny wybrać dentystę, który posiada w tym doświadczenie. Stomatolog zadba o tym, by amalgamat nie przedostał się do jamy ustnej, a także o to, by pacjent nie wdychał niepotrzebnie unoszących się w powietrzu oparów rtęci.
Jeśli chodzi o plomby amalgamatowe szkodliwość nie jest ich jedynym minusem. Amalgamat to tworzywo, które nigdy nie łączy się ściśle z zębiną, przez co pomiędzy nim a tkankami zęba powstają szczeliny. Bardzo często gromadzą się w nich chorobotwórcze drobnoustroje, które prowadzą do rozwoju próchnicy. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że zastosowanie amalgamatu może prowadzić do przebarwienia się tkanek zęba, co daje naprawdę nieestetyczny efekt.
Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że na skutek wysokiej temperatury amalgamat może powiększa swoją objętość, co czasem prowadzi do pękania cienkich ścianek zęba.
Jak widać, plomby amalgamatowe szkodliwość to zagadnienie bardzo złożone, które nie ogranicza się jedynie do omówienia ich toksycznego działania na organizm, ale również do kwestii estetycznych. Wypełnienie amalgamatowe mogą przypominać nieco czarne plamy na zębach, co znacznie obniża estetykę uśmiechu.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy plomby amalgamatowe trzeba koniecznie wymienić. Niemniej jednak, większość specjalistów zaleca w miarę możliwości stopniowe pozbywanie się ich z jamy ustnej, nie tylko ze względu na zawartość niebezpiecznej rtęci, ale również ze względu na ich nieszczelność. Mnóstwo pacjentów usuwa wypełnienia amalgamatowe marząc o poprawieniu estetyki uśmiechu.
Czy amalgamat jest bezpieczny?
Omawiając plomby amalgamatowe szkodliwość, trzeba zwrócić uwagę na to że wypełnienia z amalgamatu dzielą się na dwa rodzaje. Plomby amalgamatowe nowoczesne nie uwalniają rtęci, a więc są całkowicie bezpieczne dla zdrowia człowieka. Wciąż są powszechnie stosowane, jeśli chodzi o gabinety dentystyczne świadczące swoje usługi za pośrednictwem NFZ. Problem dotyczy plomb starej generacji, które powoli uwalniają rtęć do organizmu.
Podsumowując, każdy pacjent samodzielnie musi zadecydować o tym, czy chce usunąć swoje wypełnienia amalgamatowe. Biorąc jednak pod uwagę badania, która wskazują, że mogą one mieć powiązanie z wieloma bardzo groźnymi chorobami, z pewnością warto rozważyć zastąpienie ich nowoczesnymi materiałami kompozytowymi.
Wiele mówi również fakt, że ogromna część krajów na świecie zrezygnowała całkowicie z zastosowania wypełnień amalgamatowych. Oczywiście, nie można odmówić im pewnych zalet jak choćby niebywała twardość i wytrzymałość na ścieranie. Dodatkowym atutem z pewnością jest niska cena i wysoka dostępność. Niemniej jednak, nowoczesna stomatologia dostarcza tak wielu bezpiecznych rozwiązań, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej zrezygnować ze stosowania wypełnień wykonanych z amalgamatu. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że w przypadku usuwania plomb amalgamatowych trzeba wybrać taki gabinet dentystyczny, który w czasie zabiegu zachowa rygorystyczne środki ostrożności.