Protezy zębowe teleskopowe

Każda proteza stomatologiczna ma na celu zastąpić brakującego zęba, do którego likwidacji bądź wypadnięcia mogło dojść z wielu różnych powodów. Działa ona w prosty sposób, bo może być wyciągana i z powrotem wkładana w dowolnym momencie. Największą popularnością w tej grupie produktów cieszą się protezy akrylowe, jednakże protezy zębowe teleskopowe śmiało są w stanie je zastąpić.

Co to są korony teleskopowe?

Korona teleskopowa to podstawowa część każdej teleskopowej protezy. Ona sama składa się zresztą z dwóch elementów – elementu zewnętrznego oraz elementu wewnętrznego. Ten wewnętrzny mocowany jest na stałe w jamie ustnej pacjenta. Stomatolog przytwierdza go bowiem do pozostałości zęba, która została utrzymana w szczęce. Wewnętrzną koronę wytwarza się zwykle z metalu, choć istnieje też opcja wykonania jej z innego materiału.

Druga część protezy, czyli ta zewnętrzna, ma natomiast za zadanie połączyć protezę z zębem filarowym. Jako że jest ona widoczna dla innych, najpierw wykonuje się ją z metalu, a następnie pokrywa właściwym tworzywem o odpowiednich walorach estetycznych – na ogół porcelaną lub ewentualnie jakimś kompozytem.

Protezy zębowe teleskopowe – zastosowanie

Oczywiście stomatolodzy zawsze zalecają zastosowanie protez zębowych teleskopowych w pewnych konkretnych przypadkach. Świetnie sprawdzają się one u osób chorujących na paradontozę, co wynika z ich zdolności do podtrzymywania i przytrzymywania zębów, które w paradontozie ulegają wyraźnemu rozchwianiu. Ponadto ten typ protez polecany jest równie często pacjentom, u których doszło do wyraźnego starcia zębów przednich oraz całkowitego usunięcia bądź wypadnięcia zębów bocznych. Są to więc wypełnienia wielofunkcyjne. Potrafią sprawdzić się w różnych sytuacjach i okolicznościach.

Ważne jest jednak to, by protezy teleskopowe stosować u tych pacjentów, którzy dbają o higienę jamy ustnej i robią to codziennie, a nie wyłącznie od święta. Podczas noszenia protez teleskopowych istotne jest także regularne korzystanie z wizyt w gabinetach stomatologicznych. Jeżeli taka zwyczajna codzienna higiena zostanie zaniedbana, protezy nie utrzymają się w dobrym stanie i trzeba się ich będzie pozbyć albo wymienić je na coś innego.

Zalety i wady koron teleskopowych

Zalet tej odmiany wypełnienia jest naprawdę bardzo dużo. W przeciwieństwie do innych protez te teleskopowe są łatwe w czyszczeniu, a przy tym wykazują się dłuższą żywotnością, zwłaszcza jeśli regularnie i odpowiednio się o nie dba. Zapewniają też niebagatelną stabilność. Nosząca je osoba ma gwarancję, że w najmniej spodziewanym momencie nie dojdzie do ich rozchwiania, co daje jej ogólną pewność siebie. Protezy zębowe teleskopowe nie przeszkadzają w jedzeniu i nie zaburzają smaku potraw. Łatwo można się do nich przyzwyczaić.

Podstawową wadą jest tu natomiast zwiększone ryzyko rozwinięcia się stanów zapalnych i innych chorób przyzębia. Jeżeli jednak osoba nosząca protezy teleskopowe będzie trzymać się zaleceń lekarza i dbać o higienę jamy ustnej, do niczego takiego na pewno nie dojdzie.