Wkładka przedsionkowa ortodontyczna

Wadom zgryzu należy zapobiegać, gdy tylko jest to możliwe. Poprzez odpowiednie zadbanie o ułożenie zębów w najmłodszych latach życia można uniknąć wielu poważniejszych komplikacji w późniejszych, dorosłych już latach. W przypadku dzieci bardzo skutecznym narzędziem leczniczym okazuje się już taka niepozorna wkładka przedsionkowa ortodontyczna. Wykorzystuje się ją i w celach leczniczych, i w celach profilaktycznych.

Płytka przedsionkowa – czym jest i po co stosować?

Płytki przedsionkowe służą do delikatnej korekcji zgryzu u dzieci, ale nie tylko, bo radzą sobie także z innymi problemami, wynikającymi z utrwalenia się niewłaściwego zachowania. Pomagają rodzicom w odzwyczajeniu dziecka od smoczka oraz oduczają ssania warg bądź kciuka. Bardzo ważne jest natomiast to, by w pewnym momencie takie zachowania zacząć zwalczać. Niewykorzenione będą niestety rzutować na stan uzębienia i będą go zmieniać w ten niekorzystny sposób, prowadząc stopniowo do rozwijania się kolejnych wad zgryzu i ich ciągłego pogłębiania.

Wkładka przedsionkowa ortodontyczna wygląda jak taki bardzo prosty, twardy plastikowy smoczek. Składa się z płytki, którą umieszcza się bezpośrednio na zębach oraz uchwytu. Może też zawierać pewne dodatkowe elementy. Specjalna kuleczka, która czasem zostaje zawieszona na pręciku, ma np. za zadanie kierować język w stronę podniebienia, by dziecko nie było w stanie trzymać go między zębami.

Płytka przedsionkowa – na czym polega jej działanie?

Sposób działania wkładki wynika z jej budowy, jednak zawsze jest on bardzo prosty. Narzędzia te dbają po prostu o prawidłowe ułożenie zębów. Pilnują tego, by i one, i język znajdowały się we właściwych dla nich miejscach i pozycjach. Noszone regularnie, czyli przez przynajmniej kilkanaście godzin w ciągu doby (można śmiało zakładać je na noc), będą w stanie zapobiec różnym wadom zgryzu, co pozwoli dziecku uniknąć noszenia bardziej tradycyjnych aparatów ortodontycznych. A o to wszystko warto jednak zawalczyć. Nieprawidłowy zgryz nie jest jedynie problemem natury estetycznej, bo jest to dolegliwość, która rzutuje negatywnie na zdrowie całego organizmu.

Dodatkowym atutem wkładek przedsionkowych ortodontycznych jest ich zdolność do dość bezproblemowego i sprawnego eliminowania nieprawidłowych nawyków. Za sprawą tych narzędzi dzieci szybciej odzwyczajają się od smoczków i ssania palców.

Dlaczego warto stosować płytki przedsionkowe

Wszystkie powody, dla których warto by było zastosować taką płytkę, zostały już dokładnie opisane. Wkładka przedsionkowa ortodontyczna jest niezwykle prostym, a przy tym niesamowicie skutecznie działającym narzędziem, pomagającym i dzieciom, i samym rodzicom. Niektórzy dorośli mają bowiem spore trudności z usunięciem smoczka z życia malca. Równie ciężkie bywają próby odzwyczajenia dziecka od ssania kciuka. Jeżeli więc tradycyjne metody tutaj nie działają, warto wytoczyć cięższe działa i zastosować u dziecka wkładkę ortodontyczną, która przy okazji zadba o jego uzębienie i zapewni mu prawidłowy zgryz.