Zęby to jedna z rzeczy, które widać już na pierwszy rzut oka. To właśnie ich stan może wiele powiedzieć na temat tego, co dzieje się w jamie ustnej. Jedną z bardziej widocznych zmian, może się okazać przerwa między zębami. Będzie ona widoczna dla każdego, a w związku z tym może się pojawić pytanie „przerwa między zębami co oznacza?”. Warto czytać dalej i się tego dowiedzieć.
Skąd się bierze przerwa między zębami?
„Przerwa między zębami co oznacza?” to jedno z pytań, które warto zadać dentyście czy też ortodoncie. Jednak odpowiedź nie zawsze będzie jednoznaczna czy też prosta. Czasem bowiem są uwarunkowania genetyczne, podczas gdy, kiedy indziej może chodzić o wadę zgryzu, która skutecznie uniemożliwia tworzenie zębom jednej, spójnej całości. Warto jednak nawet w takim przypadku pamiętać, że czasem aparat ortodontyczny jest w stanie wiele zmienić. To właśnie jego obecność w jamie ustnej na kilka miesięcy może przyczynić się do zmian w obrębie żuchwy. Wiele osób również nie wie, że taka zmiana nazywa się diastemą, to właśnie takiej nazwy może użyć stomatolog, chcąc określić przerwę między zębami.
Diastema to zmiana, która jest charakterystyczna dla przednich zębów. Między jedynkami czasami może występować szpara i to właśnie ona nosi miano diastemy. Taka przypadłość może mieć różne przyczyny, nierzadko pojawia się już w pierwszych latach życia. Niektórzy mogą mieć wrażenie, że diastema jest dziedziczna.
Czy diastema jest dziedziczna?
Diastema to przypadłość, która może być dziedziczna. Rodzice, kiedy zauważą u swojej pociechy taką zmianę, mogą od razu skojarzyć to ze swoim stanem uzębienia. W takiej sytuacji można umówić się z dzieckiem na wizytę do ortodonty, który wskaże kolejne kroki oraz podpowie, czy to już dobry moment na aparat ortodontyczny.
Poza tym warto jeszcze dodać, że przerwa między zębami może być również zasłonięta przez nakładki, które poprawią aspekt estetyczny u pacjenta. Możliwości na ukrycie diastemy jest kilka, by poznać dostępne możliwości dla konkretnego przypadku, warto zasięgnąć opinii u swojego lekarza dentysty.
Leczenie diastemy – czy można ją usunąć
„Przerwa między zębami co oznacza?” to pytanie, które mogą sobie zadawać osoby chcące mieć uśmiech niczym z Hollywood. Aparat ortodontyczny to jedna z popularniejszych metod na pozbycie się tego problemu, jednak warto wiedzieć, że nie tylko tradycyjnym aparatem można się pozbyć tego problemu. Inną metodą jest postawienie na bezbarwne nakładki, które również wyprostują zęby i pozwolą się pozbyć problemu diastemy.
Niektóre osoby mogą sobie zadawać również pytanie o to, czy taka zmiana jest bolesna? Nie jest bolesna, jednak warto mieć na uwadze, że szpara może w niektórych przypadkach powodować pewne problemy z wypowiadaniem słów. Diastema jest przypadłością, która jednak jak wiele innych zmian w obrębie jamy ustnej może być leczona oraz naprawiona. Medycyna zna wiele metod, by pomóc pacjentom. Kluczowa jest współpraca z dentystą oraz chęć wprowadzenia zmian na lepsze.