Należy mieć świadomość, że ukruszony ząb po leczeniu kanałowym jest nie tylko problemem natury estetycznej, ale również może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. Istnieje mnóstwo sytuacji, które mogą przyczynić się do uszkodzenia zębów. Nie wszyscy wiedzą, co dokładnie powinno się zrobić w takiej sytuacji.
Ukruszony ząb po leczeniu kanałowym
Warto wiedzieć, że zęby, które zostaną poddane leczeniu kanałowemu, są martwe. Oznacza to, że są zdecydowanie słabsze w porównaniu do żywego uzębienia. Ponadto w rezultacie zmian próchnicznych, a także przeprowadzonej terapii zostanie zachowana tylko część pierwotnego zęba, może to być jedna lub dwie ścianki. Zadaniem dentysty jest usunięcie zanieczyszczonych tkanek miękkich i twardych. Doprowadza to do sytuacji, że ściany komory, a także korzenie zęba staną się znacznie cieńsze. Obniży się jego wytrzymałość mechaniczna. Nie można zapomnieć, że martwe zęby są bardziej na rażone na większy nacisk w porównaniu do zdrowych i żywych. Nie posiadają receptorów czuciowych. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że istnieje duże ryzyko pęknięcia zęba, który jest leczony kanałowo.
Złamanie zęba po leczeniu kanałowym
Warto wiedzieć, że pionowe złamanie zęba zaliczane jest do poważniejszych powikłań, które mogą wystąpić nie tylko w trakcie leczenia kanałowego, ale również po jego zakończeniu. Do wspomnianej sytuacji może dojść przez użycie przez dentystę zbyt dużej siły podczas oczyszczania czy wypełniania kanału. Problem jest wtedy znacznie większy niż ukruszony ząb po leczeniu kanałowym.
Należy mieć świadomość, że do złamania może dojść również w wyniku zaklinowania się narzędzia w kanale. Ryzyko można oczywiście ograniczyć. Rekomendowane jest dbanie o profilaktykę. Warto systematycznie odwiedzać swojego dentystę. Moment omawianego złamania bardzo często jest zamanifestowany specyficznym trzaskiem. Pacjent będzie wtedy odczuwał ból zęba, który może pojawić się w trakcie nadgryzania.
Odbudowa zęba
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przedział cen dla odbudowy złamanego, pękniętego czy ukruszonego zęba jest bardzo duża. Godny uwagi jest fakt, że najtańsze są rekonstrukcje wykonane z kompozytu od razu podczas wizyty u dentysty. Warto wiedzieć, że w przypadku leczenia endodontycznego bardzo istotne znaczenie będzie miało dobranie odpowiedniej metody odbudowy.
Należy zaznaczyć, że współczesna stomatologia ma zdecydowanie większe możliwości, niż mogłoby się wydawać. Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się rekonstrukcja zęba przez zastosowanie wkładów koronowo-korzeniowych z włókien szklanych lub metalu. Stomatolodzy rekomendują również korony ceramiczne czy pełnoceramiczne. Odbudowa najbardziej zniszczonych zębów tylko wypełnieniem kompozytowym może zwiększyć ryzyko ewentualnych powikłań. Doskonałymi przykładem mogą być pęknięcie korzenia zęba, ścian czy odłamanie. Nie jest rekomendowane przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze gabinetu dentystycznego sugerowanie się tylko ceną. Znacznie lepszym parametrem jest stosunek jakości do ceny.