Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Pacjenci często zadają pytanie: kiedy leczenie kanałowe jest konieczne? Po przyjściu do stomatologa przeprowadza się wywiad, w którym pacjent relacjonuje swoje objawy w jak najdokładniejszy sposób. Częstym i charakterystycznym objawem jest ból zębów, który może sugerować o tym, iż zaczęło się zapalenie miazgi, która znajduje się w środku zębów. Stomatolog po wcześniejszym wysłuchaniu pacjenta zaczyna badać stan zębów, a także analizować zdjęcia rentgenowskie, zrobione na danym zębie.

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkiego, lekarz stomatolog stwierdzi, iż w danym zębie doszło do nieodwracalnego zapalenia w miazdze zębowej bądź nawet do martwicy, to wtedy najczęściej podejmuje decyzję o zaczęciu leczenia kanałowego, które zwane jest także leczeniem endodontycznym. Warto podkreślić, iż tego typu leczenie może być wymagane nawet wtedy, gdy ząb się nieco ukruszy. Stomatolog powinien dokładnie wyjaśnić, kiedy leczenie kanałowe jest konieczne.

Leczenie kanałowe – opis zabiegu

Przed podjęciem się leczenia zęba przez stomatologa, potrzebne będzie zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli zobaczyć, w jakim stanie ząb jest w środku. Bez takiego zdjęcia nie będzie można postawić właściwej diagnozy. Zdjęcie rentgenowskie jest wymagane także, by sprawdzić, w jakim stopniu zaawansowania choroby jest ząb – pozwoli także zbadać położenie kanałów oraz sprawdzić ich kształt.

Warto dodać, że zdjęcie pomoże ocenić stomatologowi, czy infekcja w danym zębie rozprzestrzenia się wyłącznie w obrębie zęba, czy może rozprzestrzeniła się aż do kości otaczającej dany ząb. Gdy wszystko będzie już ustalone, stomatolog przystępuje do pracy i za pomocą stosownego sprzętu otwiera dany ząb, a następnie usuwa martwą tkankę. W czasie całego procesu lekarz stosuje także środki, które mają zapewnić dezynfekcję zakażonego zęba.

Ze względu na intensywność tego zabiegu, wykonuje się go w znieczuleniu, dlatego pacjent nie powinien przejmować się tym, iż może boleć. Często w czasie zabiegu stosuje się mikroskop zabiegowy, który pozwoli stomatologowi zajrzeć w nawet najbardziej drobne anomalie danego zęba.

Wskazania do leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest podczas wystąpienia nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, głębokich ubytków próchniczych, martwicy miazgi, zwichnięcia bądź załamania zęba lub gdy wystąpią wskazania protetyczne. Leczenie endodontyczne zaleca się również podczas wystąpienia zapalenia tkanki okołowierzchołkowej, ale też podczas sytuacji, w której pierwsze leczenie kanałowe zrobione było w nieprawidłowy sposób i wystąpiły u pacjenta powikłania.

Czy leczenie kanałowe boli?

Ból, który towarzyszy pacjentowi w czasie zabiegu jest przeważnie mniejszy niż dyskomfort spowodowany uszkodzeniem miazgi. Pacjenci nie powinni odczuwać dolegliwości bólowych w czasie leczenia kanałowego, ponieważ przed rozpoczęciem zabiegu stomatolog stosownie znieczula ząb oraz otaczającą tkankę, dlatego ból powinien nie być odczuwalny. Przez kilka następnych dni po wykonaniu zabiegu może pojawiać się niewielki dyskomfort oraz nadwrażliwość.