Halitoza to mówiąc prościej nieprzyjemny zapach z ust. Wielu pacjentów zastanawia się, jak wyleczyć halitozę. Przede wszystkim nie wolno bagatelizować tej dolegliwości – spora część pacjentów wycofuje się przez halitozę z życia społecznego i boryka się kompleksami, nierzadko rezygnuje ze spotkań towarzyskich.
Pomimo tego, że nieprzyjemny zapach z ust nie zagraża zdrowiu, to może przyczynić się do znacznej obniżki komfortu życia. Dolegliwość ta można oczywiście skutecznie leczyć. Warto zacząć przede wszystkim od zadbania prawidłowej higieny jamy ustnej, a także wyleczeniu ewentualnych chorób zębów. Jeśli takie kroki nie pomogą, to trzeba będzie udać się na wizytę do otolaryngologa. Powinien on wyjaśnić, jak wyleczyć halitozę.
Co to jest halitoza?
Wiele osób zastanawia się, jak wyleczyć halitozę i czym ona jest. Przypadłość ta charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem z ust, który jest wyczuwalny przez pacjenta, a także osoby w jego otoczeniu. Przeważnie nieprzyjemny zapach ma źródło w jamie ustnej. Warto podkreślić, że halitoza może być fizjologiczna i związana na przykład ze zmniejszoną produkcją śliny – zwłaszcza w nocy. Ponadto wiąże się nierzadko z paleniem tytoniu, a także spożywaniem niektórych pokarmów. Czasem jest patologiczna, czyli będąca skutkiem jakiejś choroby.
Czym objawia się halitoza?
Przeważnie przyczynami halitozy są stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Według szacunków w około 90% przypadków przykry zapach z ust wywołany jest przez rozmaite choroby dziąseł oraz zębów. Należy pamiętać, że bezpośrednio są za niego odpowiedzialne bakterie gram-ujemne, które powstają przy procesach zapalnych w obrębie jamy ustnej – kolonizują się w tylnej części języka. Trzeba też wspomnieć o tym, że wytwarzają one lotne związki siarki powodujące przykry zapach z ust. Przyczynia się do tego często nieleczona próchnica, nieszczelne wypełnienie ubytków próchniczych, zakażenia grzybicze i bakteryjne, zapalenie dziąseł, nalot bakteryjny czy zespół Sjögrena wywołujący brak śliny.
Kuracja halitozy
Wiele osób zastanawia się, jak wyleczyć halitozę. Przede wszystkim istotna jest poprawa higieny jamy ustnej. Na rynku kupić można specjalne szczotki do języki oraz płukanki, których składniki zostały skomponowane tak, żeby jak najlepiej walczyć z halitozą. Oprócz tego bardzo istotna będzie poprawia diety oraz regularne spożywanie posiłków. Warto stosować tabletki z cynkiem – najlepiej przez 2-3 tygodnie. Mają one działanie bakteriobójcze oraz jednocześnie potrafią zapobiegać uwalniania się lotnych związków siarki.
Oprócz tego dobrze jest postawić na tabletki utleniające, które zawierają w swoim składzie kwas dehydroaskorbinowy, który znacząco neutralizuje lotne związki siarki. Trzeba też wspomnieć o tym, że halitozę patologiczną wywołują również choroby układy pokarmowego, do których zaliczana jest m.in. choroba refluksowa przełyku, a także zapalnie błony śluzowej żołądka czy uchyłki przełyku. Oprócz tego częstą przyczyną są stany zapalne oskrzeli. Wyeliminowanie tych przypadłości pozwoli wyleczyć halitozę.