Ile kosztuje fluoryzacja zębów? Sprawdzamy ceny tego zabiegu.

Ile kosztuje fluoryzacja zębów, to częste pytanie zadawane przez pacjentów. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ cena za cały zabieg wahać się będzie w zależności od wybranej metody, a także liczby zębów, które mają przejść zabieg fluoryzacji.

W placówkach dentystycznych najczęściej stosuje się fluoryzację kontaktową pojedynczego zęba bądź fluoryzację wszystkich zębów – zarówno mlecznych, jak i stałych. W przypadku zębów stałych trzeba liczyć się na wydatek rzędu 11 – 23 złotych od jednego zęba, a jeśli mowa o mlecznych to koszt powinien wynieść od 30 do 77 złotych za ząb.

Fluoryzacja zębów – opis i charakterystyka

Fluoryzacja zębów to bardzo prosty, szybki, a także bezbolesny zabieg, który jest także bezpieczny – wtedy, gdy robi się go w stosownych odstępach czasowych. Zabieg fluoryzacji zębów to istotny filar w profilaktyce przeciwpróchniczej. Fluoryzacja jest bardzo prostą procedurą stomatologiczną, która polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem zawierającym w sobie dużą ilość fluoru. Sporą popularnością w gabinetach stomatologicznych cieszą się specjalne lakiery, które po właściwym naniesieniu na zęby, pozwolą uwolnić pierwiastek i wysycić nim szkliwo.

Do zabiegu fluoryzacji dentyści używają żelów, past bądź pianek. Powyższy zabieg zaliczany jest do profilaktyki egzogennej – polega na suplementacji mikroelementu wraz z pożywieniem, wodą bądź różnymi lekami.

Zalecenia do fluoryzacji

Fluor wliczany jest do grupy pierwiastków, które nazywane są mikroelementami. Tego typu molekuły są potrzebne do życia, występują jednakże w naszym organizmie w dość małej ilości. Podstawowym rezerwuarem fluoru w naszym organizmie jest szkliwo. Pierwiastek wchodzi w reakcję chemiczną i wzmacniać będzie zewnętrzną powierzchnię zębów, a także pozwoli zapobiec rozwojowi próchnicy.

Fluoryzacja to zabieg, który zalecany jest przede wszystkim najmłodszym, ponieważ zęby mleczne mają tendencję do rozwoju zmian próchniczych. Właściwe zabezpieczone szkliwo preparatem zawierającym fluor będzie swoistą tarczą, która chronić będzie przed niszczącym działaniem bakterii. Dodatkowo pozwoli utrzymać uśmiech dziecka w zdrowiu.

Dzieci przeważnie niechętnie współpracują z dentystą, a wiele z nich cierpi na chorobę, którą zwie się dentofobią. By pokazać dziecku, że wizyta u stomatologa to nic takiego, warto będzie rozpocząć przygodę dziecka z dbaniem o uśmiech od prostych przeglądów profilaktycznych, a także fluorowania zębów. Warto podkreślić, że o szkliwo należy dbać także w dorosłym wieku. Specjaliści podkreślają zbawiennie działanie fluoru na nasze uzębienie.

Cena fluoryzacji zębów

Cena fluoryzacji zębów zależeć będzie głównie od metody, która zostanie wybrana oraz od liczby zębów poddanych zabiegowi fluoryzacji. Kolejnym aspektem dotyczącym ceny może być miasto, w którym ma być przeprowadzony takowy zabieg. Na pytanie, ile kosztuje fluoryzacja zębów, odpowiedzieć można prosto: zwykle jest to koszt 11 – 23 zł od jednego zęba stałego oraz 30 do 77 zł w przypadku mlecznych zębów.