Irygator do mycia zębów

Irygator do mycia zębów to bardzo przydatne urządzenie, które przeznaczone jest do higieny jamy ustnej. Dzięki niemu możliwe jest płukanie przestrzeni międzyzębowych strumieniem wody pod ciśnieniem. Irygator to bardzo skuteczne narzędzie, które pozwala na usuwanie resztek pokarmowych oraz bakterii z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Nieusuwanie ich może prowadzić do chorób dziąseł i próchnicy.

Jaki wybrać irygator do zębów?

Wybór irygatora uzależniony jest zawsze od indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Warto jednak wiedzieć o tym, że istnieją ich różne modele. Różnią się między innymi mocą strumienia wody, pojemnością zbiornika na wodę czy rodzajem dyszy. Do tego dolicza się też dodatkowe funkcje. Podstawowe cechy, na które dobrze zwrócić uwagę przy wyborze irygatora, to moc strumienia wody. Im jest ona większa, tym skuteczniejsze będzie usuwanie zanieczyszczeń. Do tego trzeba też dodać pojemność zbiornika. Im jest ona większa, tym dłuższy czas pracy na jednym napełnieniu.

Jeżeli celem jest kupno irygatora do mycia zębów, warto zwracać uwagę na rodzaj dyszy. Dostępne są modele przeznaczone dla delikatnych dziąseł bądź do usuwania kamienia nazębnego. Istotne są też dodatkowe funkcje. Okazuje się, że pewne irygatory posiadają dodatkowe funkcje, takie jak regulacja ciśnienia strumienia wody, tryb masażu dziąseł czy specjalne ustawienia dla osób z implantami bądź aparatami ortodontycznymi. Bardzo istotne jest też to, żeby irygator do mycia zębów pochodził od renomowanego producenta, gdyż jego jakość jest zdecydowanie kwestią priorytetową. Powinien być on trwały i skuteczny.

Jak często używać irygatora do zębów?

Częstotliwość stosowania irygatora do zębów uzależniona jest od indywidualnych potrzeb oraz stanu zdrowia jamy ustnej. Zalecane jest jednak korzystanie z irygatora minimum raz na dzień. Najlepszą porą do tego jest wieczór. W ten sposób można usunąć resztki pokarmowe, a także bakterie gromadzące się w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej. W przypadku, gdy pojawiają się problemy z dziąsłami bądź skłonności do tworzenia się kamienia nazębnego, specjalista może zalecić częstsze używanie irygatora, na przykład dwa razy na dzień. Bardzo istotne jest też to, żeby używać irygatora z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta. W praktyce jest tak, że zbyt częste bądź zbyt intensywne korzystanie z niego może prowadzić do uszkodzenia dziąseł.

Czy warto używać irygatora do zębów?

Okazuje się, że irygatory mogą być stosowane nie tylko przez osoby z implantami, ale również z aparatem ortodontycznym. Do tego dolicza się też ludzi bez żadnych specjalnych potrzeb dentystycznych. Co istotne, irygator do mycia zębów pozwala na dokładniejsze oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, gdzie szczoteczka zębowa może nie dotrzeć. Można zakupić go w wielu aptekach na terenie całego kraju. Dostępny jest w relatywnie niskiej cenie, jednak wiele w tej kwestii zależy od konkretnie wybranego producenta. Najlepiej będzie jednak postawić na zaufaną markę, gdyż jakość jest kwestią priorytetową.