Czy trzeba usuwać kamień nazębny? Dowiedz się więcej o tym zabiegu.
3 min readWiele osób uważa, że higiena jamy ustnej ogranicza się tylko i wyłącznie do mycia zębów lub też ewentualnie płukania ich specjalnym płynem. Jak się jednak okazuje, coraz więcej osób zauważa problem pojawiającego się na zębach nalotu w postaci kamienia nazębnego. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pada pytanie, czy trzeba usuwać kamień nazębny?
Jak powstaje kamień nazębny?
Zanim jednak przejdzie się do tego, czy trzeba usuwać kamień nazębny, czy też można się nim zupełnie nie martwić, warto się najpierw dowiedzieć tego, czym on tak właściwie jest, a także, w jaki sposób powstaje.
Na samym początku warto wyjaśnić to, czym taki kamień jest. Jak się okazuje, jest to nic innego, jak tylko zmineralizowana płytka nazębna, która nadmiernie osadza się na zębach.
Jak dochodzi do powstawania kamienia? Ogromną rolę odgrywa w tym wypadku ślina, która wchodząc w reakcję chemiczną z płytką nazębną, powoduje jej twardnienie i odkładanie się na zębach. Jest to zjawisko zupełnie normalne i spotykane u każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że wiele osób ma wątpliwości, czy trzeba usuwać kamień nazębny. W końcu, jeśli jest on naturalnego pochodzenia, to wszystko jest w porządku. Jak się jednak okazuje, nie do końca tak jest.
Kamień na zębach, a jego następstwa
Jak się okazuje, kamień nazębny może stanowić naprawdę olbrzymie zagrożenie. Nie tylko dla zębów, lecz również dla dziąseł. Z jakiego powodu jest on tak groźny i co konkretnie może się stać, jeśli nie zareaguje się w odpowiednim czasie i go nie usunie?
Nadmierna ilość kamienia nazębnego prowadzić będzie do powstawania szkodliwych kwasów, które stopniowo niszczyć będą szkliwo zębów, powodując ich stopniową degradację. Co więcej, kamień nazębny jest również podstawowym powodem pojawiającej się paradontozy, czyli stanów zapalnych dziąseł.
Powodować ona może nawet rozchwianie zębów i ich wypadanie. Na początkowym etapie tej choroby bardzo często ma się do czynienia również z krwawieniem oraz naprawdę sporym bólem. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobu na to, aby kamień usunąć.
Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?
W sytuacji, gdy ilość kamienia nazębnego będzie zbyt duża, powinno się czym prędzej udać do stomatologa na przeprowadzenie zabiegu jego usuwania. Na rynku znaleźć można naprawdę wiele różnego rodzaju zabiegów, które radzą sobie z tym problemem dość skutecznie.
Problem tylko w tym, że są one dość kosztowne. Naturalne jest więc to, że coraz więcej osób szuka nie metody na usuwanie kamienia, lecz na powstrzymanie jego pojawiania się. Czy można zęby w jakiś sposób zabezpieczyć przed kamieniem? Oczywiście tak, ponieważ ogromną rolę w jego powstawaniu odgrywa np. dieta.
Przykładowo powinno się ograniczyć spożywanie produktów bogatych w nabiał oraz w węglowodany. Oprócz tego bardzo mocno wskazane jest odstawienie różnego rodzaju używek na czele z papierosami. Dobrym pomysłem jest także mocne ograniczenie spożywania alkoholu, ponieważ również i on może powodować nadmierne gromadzenie się kamienia.