Czy zęby stałe mogą się ruszać?

Zazwyczaj każda zadbana osoba marzy o pięknym, śnieżnobiałym uśmiechu i zdrowych zębach. Niestety nieodpowiednia pielęgnacja i higiena mogą spowodować występowanie wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Niekiedy zdarza się, że pacjenci gabinetów stomatologicznych zgłaszają się z powodu ruszających się zębów. Dla sporej grupy osób jest to przerażające odkrycie, ponieważ boją się utraty zęba i kosztownego leczenia.

Czy zęby stałe mogą się ruszać?

Niestety z pewnych przyczyn stałe zęby mogą się ruszać, a nawet wypaść. W niektórych przypadkach może to być jedynie złudzenie, na przykład z powodu odsłoniętych szyjek bądź pozostałości pokarmu w przestrzeniach międzyzębowych. Najczęściej jest to jednak objaw sygnalizujące poważne problemy w okolicy chorego zęba.

Dlaczego ruszają się zęby stałe?

Pacjenci często pytają swojego stomatologa, czy zęby stałe mogą się ruszać?
Odpowiedź doświadczonych stomatologów zazwyczaj jest twierdząca. Przyczyn może być wiele, jednak najczęstsze z nich to:

  • parodontoza, której głównym i często pierwszym objawem jest krwawienie dziąseł w czasie szczotkowania,
  • zanik korzenia spowodowany chorobą miazgi zęba,
  • zaawansowane leczenie ortodontyczne,
  • zwichnięcie zęba poprzez uderzenie,
  • złamanie zęba, na przykład w czasie jedzenia twardych produktów, takich jak orzechy, pierniki a niekiedy wystarcza nawet surowe warzywa.

Ruszające się zęby – jak leczyć?

Gdy tylko zauważona jest ruchomość zębów istotny jest czas. Pacjent powinien jak najszybciej udać się do gabinetu zaufanego stomatologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi diagnozę, a także od razu wdroży odpowiednie leczenie. Często zęba można uratować, jednak nie należy robić nic na własną rękę. Pod żadnym warunkiem nie powinno się samodzielnie, w domu kontrolować stanu zęba.

Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Aby wzmocnić ruszające się zęby konieczne jest szybkie wyleczenie wszystkich ubytków oraz zmian zauważonych w badaniu rentgenowskim. Takie badanie często pokaże poważny problem, który na pierwszy rzut oka może być całkowicie niewidoczny. Aby zęby były mocne, duże znaczenie ma odpowiednia, zdrowa i dobrze zbilansowana dieta oraz przyjmowanie suplementów bogatych w wapń, witaminę D oraz magnez. Warto zrezygnować ze słodyczy, produktów przetworzonych bogatych w cukier oraz z picia słodzonych, gazowanych napojów.

Zamiast zadawać sobie pytanie czy zęby stałe mogą się ruszać, warto zadbać o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i leczenie wszelkich ubytków już na początku ich powstania. Szybka reakcja pozwoli zapobiec dużo poważniejszym konsekwencjom oraz zaoszczędzić sporą ilość gotówki, gdyż leczenie zębów stałych w prywatnym gabinecie jest bardzo kosztowne.
Osoby zmagające się z paradontozą powinny na co dzień stosować dedykowane preparaty, między innymi pasty do zębów oraz płukanki a także cyklicznie poddawać się higienizacji, która usunie kamień nazębny oraz nieestetyczne przebarwienia. W przypadku parodontozy zaniedbanie może doprowadzić do utraty sporej ilości zębów.