Higiena pierwszych ząbków u niemowlakaHigiena pierwszych ząbków u niemowlaka

Higiena pierwszych ząbków u niemowlaka jest bardzo istotna. Warto na samym początku zauważyć, że zęby mleczne wypadają, jednakże ich utrzymanie w czystości jest kluczową kwestią w celu zapewnienia zdrowia zębów stałych. Przede wszystkim trzeba zabierać swoje dziecko na wizyty kontrolne do stomatologa. Renomowana klinika dentystyczna będzie dobrym wyborem. Ponadto jako rodzic można mieć bardzo dużo pytań, które dotyczą pielęgnacji zębów niemowlaka. Nie każdy wie, jak szczotkować zęby dziecka, a ponadto jak postąpić, kiedy dziecko nie chce współpracować.

Prawidłowa higiena pierwszych ząbków u niemowlaka jest bardzo istotna. Zawsze warto zabrać pociechę do dentysty, który pokaże, w jaki sposób dbać o jego jamę ustną. Wiele osób zastanawia się, dlaczego szczotkowanie u niemowląt jest takie istotne. Okazuje się, że szczotkowanie zębów mlecznych jest bardzo istotne z wielu powodów. Przede wszystkim zęby mleczne zapewniają miejsce dla zębów stałych, a ponadto odgrywają bardzo ważną rolę w nauce żucia, uśmiechania się, a ponadto mówienia. Istotne jest również to, żeby na wczesnym etapie wypracować odpowiednie nawyki dbania o zdrowie jamy ustnej. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy zębów, która jest bardzo szkodliwą chorobą. Higiena pierwszych ząbków u niemowlaka jest bardzo istotna.

Jak dbać o pierwszy ząbek?

Wielu rodziców zastanawia się, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena pierwszych ząbków u niemowlaka. Okazuje się, że w przypadku, gdy dziąsła stają się rozpulchnione, a pierwsze ząbki dopiero zaczynają się wyrzynać, można dodatkowo kupić specjalną silikonową szczoteczkę na palec. Ma ona bardzo skuteczne działanie. Dzięki niej możliwa jest prawidłowa higiena pierwszych ząbków u niemowlaka.

Warto zaznaczyć, że dzięki wypustkom, taka szczoteczka idealnie sprawdzi się w czasie masażu dziąseł, a ponadto pozwoli nieco przyspieszyć proces pojawiania się nowego ząbka. W obecnych czasach na rynku istnieje też wiele szczoteczko-gryzaczków, które nierzadko przynoszą ulgę w cierpieniu, nim pojawią się jeszcze pierwsze ząbki. Co więcej, wraz z pojawieniem się pierwszego, do mycia zębów u niemowlaka powinno się stosować prawdziwą szczoteczkę z właściwie małą główką, a ponadto miękkim włosiem. Przeznaczona jest dla małych dzieci. Co istotne, szczoteczki elektryczne, a ponadto soniczne są trochę dokładniejsze w myciu od manualnych, jednakże nie każdemu maluchowi odpowiada brzęczenie w jamie ustnej.

Żeby utrzymać odpowiednią higienę pierwszych zębów oraz ograniczyć ryzyko pojawienia się próchnicy, do mycia najlepiej zastosować pastę z fluorem o stężeniu 1000 ppm. Warto zaznaczyć, że maluszkowi, który nie umie jeszcze wypluwać, trzeba nałożyć na szczoteczkę śladową ilość pasty. Najlepiej będzie ją wcierać we włosie. Natomiast dziecku, które już posiadło tę umiejętność, najlepiej nałożyć pastę wielkości ziarnka grochu, co powinno ułatwić czyszczenie zębów. W przypadku, gdy pojawiają się obawy przed zastosowaniem pasty z fluorem, najlepiej zakupić pastę z ksylitolem, jednakże należy pamiętać o tym, iż nie posiada ona aż tak wysokich zdolności przeciwpróchniczych, dlatego nie zawsze jest zalecana przez stomatologów.

Okazuje się, że mycie zębów u niemowląt musi być głównie delikatne. Najlepiej będzie unikać silnego tarcia, żeby nie uszkodzić szkliwa, a ponadto nie sprawdzić maluszkowi bólu. Warto zaznaczyć, że każdy ząbek trzeba czyścić po obu stronach ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony. Jest to bardzo skuteczny sposób na prawidłową higienę pierwszych ząbków u niemowlaka.

Kiedy myć dziąsła niemowlakowi?

Nierzadko rodzicom wydaje się, iż mycie samych dziąseł, jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka to zdecydowanie zbędna czynność. Okazuje się w praktyce, że zęby nierzadko już są, jednak ich jeszcze nie widać. Co więcej, mleko oraz kaszki oblepiają dziąsła oraz język, a ponadto gromadzą się w nich bakterie. Dodatkowo dzięki myciu dziąseł można przyzwyczaić malucha do ingerencji w jego jamę ustną, a to powinno zaprocentować w następnych etapach pielęgnacji zębów niemowlaka, gdy już wprowadzi się szczoteczkę. Trzeba też pamiętać o tym, że mycie dziąseł dziecka ogranicza ryzyko pojawienia się w jamie ustnej groźnych pleśniawek. Co więcej, dziąsła trzeba przemywać rano oraz wieczorem nawilżonym przegotowaną wodą gazikiem bądź słabym roztworem rumianku, co powinno być bardzo skuteczne.

Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka. Okazuje się, że przeważnie wystarcza standardowa pieluszka tetrowa bądź kawałek bawełnianej chusteczki, którą trzeba zwilżyć letnią wodą, a kolejno delikatnie przetrzeć nią dziąsła oraz błony śluzowe jamy ustnej tuż po karmieniu. W przypadku, gdy dziecko pije wyłącznie mleko mamy, nie oznacza to, iż po jego spożyciu nie pozostaną w buzi bakterie. Higiena jamy ustnej jest bardzo istotna już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Każdy rodzic powinien dbać o higienę swojej pociechy, bowiem jest to priorytet.