Jak wygląda zakładanie implantów zębów?

Każdy doskonale wie, że jeśli chce się posiadać piękne, zdrowe i mocne zęby, to trzeba o nie odpowiednio dbać, stosując właściwą higienę jamy ustnej. Czasem jednak zdarza się i tak, że nawet pomimo stosowania możliwie najlepszych technik i metod czyszczenia zębów, tak czy inaczej dochodzi do ich zniszczenia i w efekcie tego ich utraty. Niezwykle pomocne w takiej sytuacji są implanty zębów. Czym one są, a co najważniejsze, jak wygląda zakładanie implantów zębów?

Czym są implanty zębowe?

Utrata zębów to naprawdę wiele kłopotów i nieprzyjemności. Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że w ten sposób powstaje spory problem natury estetycznej, lecz przede wszystkim użytkowej, ponieważ pozbawiona jednego lub kilku zębów osoba będzie miała znacznie większe trudności w żuciu pokarmów.


Jak się jednak okazuje, nowoczesna stomatologia jest w stanie obecnie takim osobom pomóc, ponieważ stosowane są dość powszechnie implanty zębów. Czym one są? Implant zęba to wykonana z niezwykle mocnego i bezpiecznego dla zdrowia materiału śruba, która wkręcana jest w kość żuchwy lub szczęki. Celem implantu jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba. Na implant z kolei mocowana jest porcelanowa korona, która łącznie z implantem stanowi kompleksową rekonstrukcję zęba.

Etapy zakładania implantów

Zapewne wiele osób zastanawia się nad tym, jak wygląda zakładanie implantów zębów. Czy jest to proces długotrwały i co się dokładnie z nim wiąże? Jak się okazuje, jest to zabieg stosunkowo prosty, który z uwagi na naprawdę długą historię stosowania jest również bardzo bezpieczny.

Jak wygląda zakładanie implantów zębów? Wszystko zaczyna się od pierwszej wizyty u stomatologa, na której specjalista przede wszystkim sprawdza stan posiadanego uzębienia, a także opracowuje plan jego leczenia. Jest to podstawowa sprawa podczas wczepiania implantu, ponieważ niezbędne jest sprawdzenie, czy taki zabieg w ogóle może być wykonany. Jeśli stomatolog nie znajdzie ku temu przeciwwskazań, pobrany zostanie wycisk, aby w laboratorium wykonana została korona zęba o odpowiedniej wielkości, kształcie oraz kolorze.


Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie samego wstawienia implantu. Jest to zabieg przeprowadzany pod znieczuleniem miejscowym, więc jest zupełnie bezbolesny. Polega on na wywiercenie w kości otworu pod implant, w który zostanie on następnie wkręcony. Po tym zabiegu przez około 6 miesięcy implant musi się zrastać z kością.
Gdy implant zrośnie się z kością, następnie montowana jest na nim śruba gojąca, która po pierwsze ułatwia formowanie się dziąsła, a także przyspiesza jego leczenie. Ostatnim etapem jest zamocowanie na implancie korony zęba.

Koszt implantu zębowego

Na sam koniec pozostaje dla wielu osób najważniejsza kwestia, czyli wycena takiego leczenia. Ile kosztuje wstawienie implantu zęba?
Rzecz jasna wiele tu zależy od pacjenta, a także konkretnego gabinetu stomatologicznego, lecz przyjmuje się, że koszt wstawienia jednego implantu to około 3 tysiące złotych. Dodatkowo doliczyć do tego trzeba koronę, której cena wynosi około tysiąca złotych.