Niektóre osoby myślą, że po leczeniu ortodontycznym można już zapomnieć o regularnych wizytach kontrolnych i cieszyć się idealnym uzębieniem. Niestety w praktyce wygląda to inaczej. Jeśli ktoś nie będzie stosować się ściśle do zaleceń stomatologa, to efekty wypracowane przez wiele miesięcy mogą zostać całkowicie zmarnowane. Nie brakuje przypadków pacjentów, u których w niedługim czasie ponownie doszło do skrzywienia zębów. Zdjęcie aparatu ortodontycznego to dopiero początek. Mogą też wystąpić różne powikłania.
Zęby po leczeniu ortodontycznym
Zęby po leczeniu ortodontycznym niekoniecznie będą idealne. Niestety nadal wymagają odpowiedniego traktowania, aby móc w końcu uzyskać piękne i zdrowe uzębienie. Na próżno jest liczyć na to, że leczenie ortodontyczne zagwarantuje idealnie proste zęby do końca życia. Jeśli ktoś chce utrzymać efekty przez jak najdłuższy czas, to musi zadbać o utrzymanie ich we właściwej pozycji. Oczywiście na własną rękę niczego się nie zdziała w tej kwestii.
Ponownie należy skorzystać z odpowiednio dobranego rozwiązania stomatologicznego. Ortodonta wybierze właściwy retainer, dzięki czemu będzie można uniknąć nawrotów. Jeśli rezultaty mają być trwałe, to konieczne staje się także wdrożenie terapii retencyjnej. Ma to na celu utrwalenie skorygowanego zgryzu. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że zęby mają tendencję do powrotu do swojego pierwotnego miejsca. Bez zastosowania aparatu retencyjnego można zaprzepaścić całe leczenie ortodontyczne.
Powikłania po leczeniu ortodontycznym
Trzeba liczyć się z tym, że w przypadku leczenia ortodontycznego mogą wystąpić różne powikłania. Oczywiście jeśli ktoś ściśle stosuje się do zaleceń stomatologa, a aparat został prawidłowo założony, to nie powinno być żadnych działań niepożądanych. Oczywiście ryzyko zawsze istnieje, mniejsze lub większe. Należy być tego świadomym. Samo noszenie aparatu ortodontycznego nie przyczynia się do rozwoju próchnicy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że trudno doczyścić zęby i wszystkie zakamarki z resztek pokarmowych. Tworzy się także płytka nazębna, która z czasem przybiera postać kamienia. Charakterystyczne dla osób noszących aparaty ortodontyczne jest pojawienie się białych plam na szkliwie. Widać je pomiędzy dziąsłami i zamkami. Próchnica i odwapnienia mogą być powikłaniami leczenia ortodontycznego. Może przyczynić się ono także do uszkodzenia szkliwa i powstania rozmaitych ubytków.
Ze względu na niedokładną higienę jamy ustnej mogą wystąpić różne choroby przyzębia podczas leczenia przy wykorzystaniu aparatu dentystycznego. Kolejnym powikłaniem jest skrócenie korzeni zębowych. Najczęściej wynika to z uwarunkowań genetycznych. Jeśli dojdzie do zbyt mocnego skrócenia korzenia, to może być konieczne przerwanie leczenia. W jego trakcie i po zakończeniu pacjenci mogą odczuwać bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Nieprzyjemne dolegliwości nierzadko wynikają również ze stanów pourazowych. Niestety założenie aparatu ortodontycznego wiąże się nie tylko z dyskomfortem. Trzeba także liczyć się z uszkodzeniem tkanek twardych i miękkich w jamie ustnej. Bolesne otarcia towarzyszą wielu pacjentom, szczególnie podczas pierwszych dni, Czasem nawet dłużej. Zdarzają się także przypadki osób mających uczulenie na różne pierwiastki wchodzące w skład aparatu ortodontycznego typu chrom, nikiel lub miedź. Mogą wobec tego wystąpić u nich reakcje alergiczne.
Retencja, czyli jak utrzymać efekty po leczeniu ortodontycznym?
Jeśli ktoś chce utrzymać efekty po zakończeniu leczenia ortodontycznego, to będzie potrzebować aparatu retencyjnego. Może być on stały lub ruchomy. Wiele osób korzysta z nowoczesnych rozwiązań i decyduje się na wyjmowane szyny. Są one bezbarwne, idealnie dopasowane do kształtu zębów. Obejmują całą ich powierzchnię. W przypadku płytek termoformowalnych można liczyć na wysoki komfort użytkowania. Pozostają niewidoczne, czyli estetyczne. Trzeba jednak liczyć się ze słabą trwałością. Takie przezroczyste płytki mają tendencję do pękania, przebarwiania się i żółknięcia. Częściej wybór pada na stały aparat retencyjny. Przykleja się go na wewnętrzną powierzchnię zębów. W jego przypadku także trzeba liczyć się z utrudnioną higieną jamy ustnej. Minusem jest również szybsze gromadzenie się kamienia nazębnego na szkliwie.
Stomatolog może polecieć pacjentowi jako aparat retencyjny akrylowe płytki. Jest to częsty wybór w przypadku dzieci, ale mogą korzystać z niego także dorośli. Warto wiedzieć, że u młodych pacjentów po zakończeniu leczenia ortodontycznego bardzo często retencja nie zajmuje wiele czasu. U dorosłych trwa to jednak dłużej, szczególnie jeśli ktoś przez wiele lat miał krzywe zęby. Niestety ryzyko wystąpienia nawrotu drastycznie wzrasta. Kolejną kwestią jest to, że wraz z wiekiem u każdego człowieka zachodzą rozmaite zmiany dotyczące uzębienia. Zęby zaczynają się przesuwać do przodu. Nawet długotrwałe stosowanie retencji nigdy nie zagwarantuje idealnych efektów na stałe. Trzeba być tego świadomym już przed podjęciem leczenia.