Dzieci już od najmłodszych lat powinny być zaznajamiane z tym, jak dbać o ząbki. Warto pamiętać, że nie wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej. Ważnym elementem są również wizyty u lekarza dentysty, który systematycznie będzie kontrolował ich stan. Jak powinna przebiegać wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym, by dziecko nie bało się dentysty?
Co to jest wizyta adaptacyjna u stomatologa?
Wiele osób dorosłych idzie do dentysty, gdy naprawdę musi. Nie jest to odpowiednie postępowanie. Dlaczego tak jest?
Bardzo często dzieci trafiają do lekarza stomatologa, gdy zachodzi taka potrzeba. Taka wizyta, w czasie której lekarz musi zająć się leczeniem popsutych zębów, nie należy do przyjemności. Skutkiem tego jest niechęć do wizyt u stomatologa, która pozostaje już na zawsze.
Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym ma na celu zapoznanie dziecka z działaniami lekarza nim rozpoczną się problemy z ząbkami. Dzięki temu dziecko nie będzie w przyszłości odczuwało strachu przed lekarzem, a wizyty będzie traktowało bez zbędnej paniki.
Warto pamiętać, że dziecko, które pozna lekarza oraz gabinet stomatologa i nie będzie kojarzyło go z dyskomfortem lub bólem chętniej będzie chodziło na wizyty. Dziecko, które u lekarza pojawia się, by leczyć zepsute zęby zawsze będzie obawiać się tych wizyt.
W jakim wieku dziecko powinno odbyć pierwszą wizytę u stomatologa?
Dzieci do stomatologa trafiają najczęściej, gdy wypadną już zęby mleczne. Jeszcze gorszym rozwiązaniem jest udanie się do dentysty dopiero, gdy ząbki zaczną się psuć.
Warto pamiętać, że do dentysty należy udać się już, gdy pojawią się pierwsze ząbki. Najczęściej jest to około 6-8 miesiąca życia. Dzięki tak wczesnej kontroli lekarz stomatolog jest w stanie sprawdzić, czy uzębienie dziecka rozwija się tak jak powinno.
Wizyta u dentysty daje możliwość szybkiej reakcji, co pozwala dużo wcześniej i skuteczniej uporać się z problemem nieprawidłowego zgryzu. Warto również pamiętać, że to lekarz dentysta może zasugerować wizytę u ortodonty, który poprowadzi dalsze leczenie, gdy zachodzi taka konieczność.
Pierwszą wizytę u dentysty można darować sobie, gdy dziecko ma klika ząbków. Nie można jednak z niej zrezygnować, gdy nasza pociecha ma już wszystkie zęby mleczne.
Jak przebiega wizyta adaptacyjna?
Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym nie jest długa. Nie jest dla dziecka również uciążliwa.
Warto pamiętać, że pierwsza wizyta dotyczy przede wszystkim rozmowy na temat stanu zdrowia dziecka. Ważne jest również uzyskanie od dentysty informacji jak dbać o ząbki. Nie można zapomnieć, że rozmowa dotyczy nie tylko higieny jamy ustnej, ale również diety dziecka, która ma bardzo duży wpływ na jego zdrowie.
Mama może dowiedzieć się, jak karmić dziecko, by dieta miała pozytywny wpływ na jego zdrowie. Warto pamiętać, że bardzo ważny jest etap karmienia piersią. Lekarz poinformuje również rodziców o próchnicy butelkowej, która może być przyczyną dalszych problemów z zębami.
Warto również dowiedzieć się od dentysty, że ważne jest również leczenie zębów mlecznych. Z leczeniem nie należy czekać do momentu aż pojawią się zęby stałe.
Kolejnym tematem, który warto poruszyć w trakcie pierwszej wizyty jest higiena jamy ustnej. Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym to idealny moment, by dowiedzieć się jakiej pasty dziecko powinno używać, czy konieczne jest fluorowanie zębów i jak myć ząbki.
Dla młodszych dzieci, które jeszcze nie umieją wypluwać śliny idealna będzie pasta z ksylitolem. Dzieci starsze, które już opanowały płukanie jamy ustnej i wypluwanie pasty, mogą przejść na pastę, w której znajduje się fluor.
Warto pamiętać, że w czasie pierwszej wizyty u dentysty nasz maluch nie musi siedzieć na fotelu. Może usiąść na kolanach mamy, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa, a lekarzowi ułatwi pracę.
Dzieci boją się tego czego nie znają. Przed pierwszą wizytą warto dziecku wytłumaczyć po co warto chodzić do dentysty i jak będzie wyglądała taka wizyta. Można również opisać gabinet dentystyczny. Dzięki temu dziecko nie będzie zaskoczone i zaniepokojone tym, co zobaczy.
Rozmawiając z dzieckiem, należy unikać przestrzegania, by dziecko się nie bało. Nie należy również wspominać o bólu w trakcie leczenia. Obecnie stomatologia jest na bardzo wysokim poziomie i nie ma nic wspólnego z tym sposobem leczenia, który pamiętamy z dzieciństwa.
Warto wiedzieć, że wspominając, by dziecko się nie bało rodzice osiągną dokładnie odwrotny skutek. Nasza pociecha zacznie zastanawiać się, co takiego się wydarzy, że powinno czuć strach.
Wizyta adaptacyjna dziecka w gabinecie stomatologicznym ma ogromne znaczenie. Dzięki niej dziecko nie będzie bało się odwiedzać lekarza. Rodzice będą spokojniejsi, a lekarz nie będzie musiał przekonywać rozhisteryzowanego dziecka do pokazania zębów. Najważniejsze jest jednak to, że dziecko nie będzie czuło dyskomfortu przed wizytą.
Warto pamiętać, że dziecko, które nie boi się dentysty to w przyszłości dorosły, który regularnie odwiedza lekarza.