Fluoroza u dzieci to zaburzenie o charakterze rozwojowym. Jest bardzo groźne, ponieważ może prowadzić do trwałego uszkodzenia stałych zębów. Fluoroza u dzieci leczenie i zasady postępowania – dowiedz się więcej, czytając poniższy tekst!
Jakie są przyczyny fluorozy?
Fluoroza u dzieci może mieć dwie przyczyny. Pierwszą z nich jest picie wody ze zbyt dużą zawartością fluoru. Druga to używanie pasty do zębów, która nie jest przeznaczona dla dzieci i zawiera zbyt duże stężenie fluoru.
W wypadku pasty stosowanej przez dzieci trzeba szczególnie pilnować, by jej skład był adekwatny do wieku dziecka. Czasem zdarza się, że z uwagi na atrakcyjny smak, dzieci połykają pastę do zębów. Jednorazowo nie stanowi to żadnego zagrożenia, jednak jeśli zdarza się notorycznie, jest niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić do fluorozy szkliwa. Gdy rodzice lub stomatolog zaobserwują, że pojawiła się fluoroza u dzieci leczenie jest konieczne.
Fluoroza u dzieci
Fluoroza może pojawić się zarówno na mlecznych, jak i stałych zębach. Na tych pierwszych występuje w łagodniejszej formie. Trzeba pamiętać, że zawiązki zębów stałych powstają tuż po narodzinach dziecka, więc może zdarzyć się, że fluoroza we wczesnym dzieciństwie zamanifestuje się także na zębach, które wyrastają mniej więcej od 5 roku życia dziecka.
Zęby dotknięte fluorozą pokryte są białymi, kredowymi plamkami. Czasem wygląda to tak, jakby na zębach znajdowały się płatki nieroztopionego śniegu. Zazwyczaj zmiany obejmują więcej niż 50% korony zęba.
W zaawansowanym stadium choroby, na zębach pojawiają się bardziej widoczne zmiany i mają postać brązowych lub brunatnych bruzd. Są na tyle głębokie, że powodują znaczne zmiany w szkliwie.
Fluoroza – jak się pozbyć plamek na zębach u dziecka?
Kiedy pojawi się fluoroza u dzieci leczenie odbywa się zawsze pod opieką stomatologa. Po pierwsze obejmuje remineralizację uszkodzonej tkanki zębów. To może wydawać się paradoksalne, ale fluorozę spowodowaną nadmiarem fluoru w organizmie leczy się właśnie fluorem. To najprostszy sposób i pomaga pozbyć się problemu na wczesnym etapie.
Gdy fluoroza obejmuje znaczną część korony zębów, wykonuje się mikroabrazję szkliwa. To całkowicie bezbolesny zabieg, który polega na działaniu na kości zębów przy pomocy kwasów. Pozwala zlikwidować przebarwienia na zębach.
Ostatecznie zniszczone zęby można zastąpić koronami lub licówkami. Nie robi się tego jednak u małych dzieci w okresie wzrostu. Jest to możliwe dopiero u nastolatków, których kości są ukształtowane. Niezwykle rzadko zdarza się tak zaawansowana fluoroza u dzieci, by konieczne było tego rodzaju leczenie.
W leczeniu fluorozy pomocne jest również stosowanie diety bogatej w produkty zawierające wapń. Będą to przede wszystkim produkty mleczne i zbożowe, a także pietruszka, jarmuż, czy rodzynki.
Dziecko, u którego zdiagnozowano fluorozę, powinno być również pod stałą opieką pediatry. Fluoroza może prowadzić także do osłabienia kości i stawów, dlatego lekarz może zalecić szczegółowe badania i suplementację.