Suplement diety na zęby

Prawidłowa higiena jamy ustnej przyczynia się do zdrowych i pięknych zębów. Jednak nie zawsze to wystarczy, aby uniknąć próchnicy, zapalenia dziąseł bądź innych nieprzyjemnych schorzeń, które mogą dotknąć ludzi w każdym wieku. Na zdrowie zębów wpływa także styl życia i dieta, która często nie dostarcza wystarczającej ilości witamin i minerałów do organizmu. Czy jest skuteczny suplement diety na zęby? Jakie witaminy i mikroelementy wzmacniają zęby?

Dieta dla zdrowych zębów

Zbilansowana dieta jest niezwykle ważna, aby zachować zdrowie, a tym samym zdrowe zęby. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć owoców i warzyw. Najlepiej spożywać je w postaci nieprzetworzonej, gdyż zawierają one wówczas najwięcej dobroczynnych składników odżywczych. Warto pamiętać o tym, aby spożywać produkty sezonowe, gdyż właśnie one są świeże i najzdrowsze. Posiłki powinny być jedzone regularnie o mniej więcej takich samych godzinach. Niekorzystny wpływ na zęby ma spożycie słodyczy i słodkich napojów. Produkty bogate w wapń wzmacniają szkliwo, dlatego w codziennym menu nie powinno zabraknąć serów, jogurtów i ogólnie nabiału, który zawiera duże ilości tego minerału. Osoby borykające się z problemami występującymi w jamie ustnej powinny unikać produktów kwaśnych, które negatywnie wpływają na szkliwo.

Suplementy na mocne zęby

Zdrowe odżywianie to nie wszystko. Nie zawsze można dzięki spożyciu produktów dostarczyć odpowiednią ilość witamin i minerałów. Dlatego warto wybrać odpowiedni suplement diety na zęby, który uzupełni braki i wpłynie korzystnie na zęby i dziąsła. Warto wybrać suplementy, które przeznaczone są dla osób chcących wzmocnić zęby. Najczęściej suplementy diety na zęby zawierają witaminę C, D i E. Są one bogate w wapń i pełnowartościowe białko. W takich produktach powinien znajdować się również fluor, selen oraz cynk. Dobroczynnie działa także potas i magnez, z których niedoborami boryka się znaczna ilość osób. Można znaleźć suplementy, które działają kompleksowo bądź są odpowiedzialne za niektóre aspekty związane z jamą ustną. Pewne jest to, że dzięki suplementom diety można zwiększyć odporność zębów w szybki i prosty sposób. Suplement diety na zęby można nabyć w aptece lub sklepach ze zdrową żywnością. Dostępne są one w postaci tabletek lub kropli.

Witaminy na mocne zęby

Za zdrowe i mocne zęby odpowiadają konkretne witaminy, które muszą być dostarczane do organizmu w odpowiedniej ilości. Przede wszystkim istotną rolę odgrywa witamina D, która pozwala na odpowiednie wchłanianie wapnia. Witamina D w największej ilości czerpana jest ze słońca, którego w Polsce jest dość mało. Dlatego powinno się ją suplementować. Antybakteryjnie działa witamina A, której w diecie nie może zabraknąć. Są również witaminy z grupy B, które wzmacniają kości i zęby. Najwięcej witamin z grupy B znajduje się w produktach odzwierzęcych, kaszach, podrobach i orzechach. Kolejną ważną witaminą jest witamina C, która łagodzi stany zapalne dziąseł i zapobiega infekcjom. Witamina K zapobiega demineralizacji szkliwa, a witamina E powstawaniu stanów zapalnych.