Białe plamy na zębach stałych u dziecka

Białe plamy na zębach stalych u dziecka nie zawsze muszą być powodem do niepokoju. Z reguły jest to jednak skutek niedoboru pierwiastków mineralnych w diecie maleństwa.

Białe przebarwienia na zębach u dzieci

Wapń jest jednym z najważniejszych pierwiastków, ponieważ odpowiada za mineralizację kości. Białe plamy często traktowane są jako stan przed próchnicowy, ponieważ sygnalizują postępujący proces odwapnienia szkliwa.

Nie można też bagatelizować białych przebarwień na mleczakach. Po leczeniu ortodontycznym również mogą się pojawić białe plamy na zębach stalych u dziecka. Przyczynia się do tego przede wszystkim niedokładne usuwanie resztek pokarmu ze szczelin międzyzębowych i zamków aparatu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że osoby, które noszą aparat ortodontyczny powinny poświęcać więcej czasu na higienę jamy ustnej.

Ważne jest nie tylko szczotkowanie zębów, ale również używanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Fluoroza może być kolejną przyczyną białych przebarwień na zębach u dzieci. Z reguły jest to wynik zbyt dużej ilości fluoru w organiźmie. Właśnie dlatego pasty do zębów dla dzieci powinny mieć ograniczoną ilość fluoru.

Białe plamki na zębach – fluoroza

Warto jednak dodać, że fluor doskonale radzi sobie ze zwalczaniem bakterii próchnicowych. Fluor znajduje się też w wodzie z kranu, herbacie oraz rybach. Fluoroza nie stanowi jednak bezpośredniego zagrożenia dla zębów, jednak nie prezentuje się dobrze pod względem estetycznym. Dzieci, które przed pojawieniem się zębów stałych przyjmowały suplementację fluoru są bardziej narażone na wystąpienie fluorozy. Jeśli pasta ma odpowiednie stężenie tego składnika to nie stanowi niebezpieczeństwa. Od przyczyny powstania białych przebarwień na zębach uzależniony jest wybór leczenia. Z reguły za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest nieprawidłowa dieta. Dzieci nie przyjmują wystarczającej ilości składników odżywczych, przez co później tworzą się odbarwienia. Dlatego pierwszym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych.

Białe plamy na zębach u dzieci – leczenie

Tak samo ważne jest szybkie wdrożenie leczenia stomatologicznego. Jeżeli białe przebarwienia powstały na skutek hipoplazji szkliwa to poleca się wykonać zabiegi lakowania bruzd oraz fluoryzacji. Pozwoli to skutecznie zabezpieczyć zęby dziecka. W takiej sytuacji nie zaleca się jednak rezygnować z pasty zawierającej fluor. Dzieci, które noszą aparat ortodontyczny powinny zwracać ogromną uwagę na czyszczenie szczelin międzyzębowych.

To właśnie w takich miejscach zostają zazwyczaj resztki pokarmu oraz bakterie. Jeżeli nie będziemy ich regularnie usuwać to przyczynią się do powstania przebarwień. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w gabinecie dentystycznym można wykonać zabieg fluoryzacji. Jest on całkowicie bezbolesny, więc nie trzeba się o nic martwić. Po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jak powstają białe plamy na zębach stalych u dziecka. Najlepiej korzystać z usług renomowanych stomatologów, którzy cieszą się dobrą opinią i od wielu lat działają w zawodzie. Infiltracja żywicą również może pomóc zwalczyć źle wyglądające białe plamki na zębach.