Ostry ból zęba – domowe sposoby

Na ostry ból zęba – domowe sposoby. To wcale nie jest żadnego rodzaju ironia. Prawda jest taka, że czasami na wizytę u stomatologa trzeba trochę poczekać, sporo czasu minie chociażby gdy w naszej miejscowości nie ma akurat dentysty, a problemy bólowe narastają praktycznie z każdą minutą. Co wtedy zrobić? Nie będziemy tutaj wskazywać oczywiście na królewskie sposoby znane z biografii Gustawa Wazy, a polegające na… tarzaniu się w złotych monetach. To nie te czasy. Jest jednak kilka domowych sposobów, które faktycznie mogą, jeśli nie zlikwidować całkowicie, to przynajmniej zniwelować natarczywy ból do momentu udzielenia profesjonalnej pomocy.

Ból zęba – definicja

Zacznijmy jednak od podstaw. Czym tak naprawdę jest ów nieprzyjemny ból zęba? Otóż ból taki definiuje się jako wysoko niekomfortowe uczucie w samym zębie lub wokół niego. Najczęściej ból taki jest oznaką, że coś jest nie tak z Twoim zębem lub dziąsłami. Czasami jednak ból zęba jest bólem przeniesionym. Oznacza to, że ból jest spowodowany problemem w innym miejscu ciała.

Ból zęba może wahać się od łagodnego do silnego i może być stały lub przerywany. Czasami towarzyszą mu jeszcze dodatkowe objawy, takie jak: obrzęk dziąseł, stan gorączkowy lub bolesna nadwrażliwość zęba w odpowiedzi na gorące lub zimne potrawy i napoje.

Prawda jest taka, że nigdy nie powinno się ignorować bólu zębów. Te szczególnie uciążliwe, spowodowane próchnicą mogą się nasilać, zwłaszcza jeśli nie są leczone. Pamiętaj – bóle zębów zwykle nie zagrażają życiu, ale w niektórych przypadkach mogą być oznaką poważnych schorzeń wymagających natychmiastowego leczenia.

Przyczyny ostrego bólu zęba

Drobne bóle zębów mogą wynikać z tymczasowego podrażnienia dziąseł, które można leczyć z powodzeniem samemu w domu. Poważniejsze bóle są jednak spowodowane problemami z zębami i jamą ustną, które same nie ulegną poprawie i będą musiały być leczone przez stomatologa.

Próchnica zębów jest najczęstszą przyczyną bólu zębów – to prawda stara jak świat i jak zawód dentysty. Jeśli próchnica nie zostanie wyleczona, może rozwinąć się ropień. W rzadkich przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się na mózg, co może zagrażać życiu.

Ból zęba może być również spowodowany przez ząb zatrzymany. Dzieje się tak, gdy jeden z zębów, zwykle ząb mądrości, utknął w tkance dziąsła lub kości. W rezultacie nie może swobodnie rosnąć.

Również zapalenie zatok to stan, któremu mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe ze strony zębów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ korzenie zębów górnych znajdują się blisko zainfekowanych zatok.

Ostry ból zęba – domowe sposoby leczenia

Pamiętaj, że jeśli chodzi o ostry ból zęba – domowe sposoby mogą być tylko działaniem prewencyjnym i tymczasowym. Mając to na uwadze możemy przyjrzeć się kilku takim sposobom, zalecanym jeszcze przez nasze babcie i prababcie.

Przede wszystkim stare, poczciwe płukanki. Woda z solą może naprawdę pomóc. Wystarczy wsypać kilka łyżeczek soli do szklanki z ciepłą wodą. Płuczemy dokładnie i wypluwamy, a czynność tą powtarzamy kilka razy.

Ludowa medycyna od dawna wskazywała także na zbawienne działanie olejku goździkowego. Główną rolę odgrywa tutaj eugenol, naturalny środek znieczulający. Wacik nasączony kilkoma kroplami takiego olejku powinien skutecznie złagodzić ból.

Poleca się oczywiście jeszcze zimne okłady na bolące miejsce, a w każdej apteczce domowej powinien znaleźć się także jakiś środek przeciwbólowy wydawany bez recepty. Może to być aspiryna, pamiętać jednak należy, ze nie każdy może jej używać bez ryzyka powikłań.