Leczenie wad zgryzu jest obecnie dość popularne. Wynika to głównie z tego względu, że noszenie aparatu ortodontycznego staje się coraz bardziej komfortowe, mniej wstydliwe i mniej problematyczne dla pacjenta. W jaki sposób się go zakłada? Ile się czeka na aparat ortodontyczny? Jakie badania wykonuje się przed przejściem do konkretnych czynności?
Aparat ortodontyczny – co to jest?
Aparat ortodontyczny jest narzędziem, które potocznie nazywa się także klamerkami na zęby. Pozwala on leczyć różnego rodzaju wady zgryzu poprzez funkcję ustawiania zębów w prawidłowej pozycji. Wyróżnia się aparaty stałe oraz ruchome, które zakłada się w zależności od rodzaju wady, z którą boryka się pacjent oraz jego preferencji.
Najbardziej znaną opcją są metalowe aparaty na zęby, które charakteryzują się wysoką skutecznością w prostowaniu zębów, jednak mogą być nieco uciążliwe dla w noszeniu. Oprócz aspektów estetycznych (zamki i druty są bardzo widoczne) posiadanie aparatu tego typu powoduje, że należy szczególnie podejść do utrzymywania higieny jamy ustnej. W takiej sytuacji pokarm często dostaje się do szczelin aparatu, przez co trzeba dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, by zapobiec rozwojowi próchnicy.
Ceną uzyskania prostego zgryzu jest także ból, który można odczuwać szczególnie na początku noszenia aparatu, a także występowanie podrażnień w jamie ustnej. Ciekawymi alternatywami są niewidoczne nakładki Invisalign, które pozwalają w stosunkowo szybki i wygodny sposób wyprostować zęby. Sporą ich zaletą jest to, że można je ściągać na czas jedzenia, dzięki czemu łatwiej jest zadbać o czystość zębów. Jak widać, jest sporo opcji leczenia wad zgryzu.
Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego?
Standardowe aparaty ortodontyczne (czyli metalowe i ceramiczne przeznaczone do stałego noszenia) zakłada się około godzinę do dwóch. Specjalista najpierw przystępuje do osuszania i oczyszczania zębów, a następnie nakłada na nie klej, do których mocuje wsporniki. Końcowym etapem jest nałożenie łuku i zabezpieczenie go gumkami. Warto zaznaczyć, że samo zakładanie aparatu nie jest bolesne, jednak należy liczyć się z tym, że można odczuwać dyskomfort na samym początku noszenia go – najczęściej trwa to około tydzień.
Czas oczekiwania na aparat ortodontyczny
Dobór aparatu ortodontycznego jest procesem, którego długość może różnić się w zależności od konkretnego przypadku. Ile się czeka na aparat ortodontyczny? Przyjmuje się, że około 2-3 tygodnie, jednak warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, określanie planu leczenia jest zależne od terminu wykonania zdjęć cefalometrycznych i przeprowadzenia niezbędnych badań przez lekarza stomatologa.
Po drugie, należy wziąć pod uwagę konkretny przypadek pacjenta. Nie każdy jest gotowy na założenie aparatu od razu. Przed tym należy wyleczyć wszelkie ubytki oraz szczególnie zadbać o higienę zębów. Dopiero wtedy jest możliwe wrócenie do tematu założenia aparatu ortodontycznego. Jak widać, to ile się czeka na aparat ortodontyczny wynika z wielu czynników.