Przyjście na świat dziecka to wielka radość i duma dla rodziców. Opiekunowie maluszka starają się robić wszystko, aby zapewnić mu bezpieczny byt i realizować wszelkie jego potrzeby. Podstawową jest oczywiście potrzeba spożywania jedzenia. Pierwszymi posiłkami dla nowo narodzonego bobasa są napoje mleczne, pochodzące bezpośrednio z piersi matki bądź z butelki. W butelce można podawać dziecku zarówno odciągnięte mleko z piersi kobiety, jak i mieszankę powstałą z tzw. mleka modyfikowanego.
Niektóre maluchy tak bardzo przyzwyczajają się do używania butelki wyposażonej w smoczek, że gwałtownie protestują, kiedy odbiera im się ulubiony przyrząd. Jeśli ktoś zastanawia się jak wygląda próchnica butelkowa i skąd się bierze, to musi zdawać sobie sprawę z faktu, że temat jest dość złożony. W obiegowej opinii panuje przekonanie, że jedyną przyczyną powstawania próchnicy butelkowej jest zbyt długie korzystanie z butelki, jak zresztą sugeruje sama nazwa choroby. Tymczasem przyczyn może być znacznie więcej. Czym dokładnie jest ten rodzaj próchnicy i w jaki sposób go leczyć? Podpowiadamy!
Co to jest próchnica butelkowa?
Próchnica, tak samo jak w przypadku innych jej odmian, dotyczy psucia się uzębienia. Próchnica butelkowa atakuje tkanki twarde zębów. Dotyczy to zwłaszcza niemowląt i małych dzieci, ponieważ ich ząbki nie są jeszcze odpowiednio wykształcone i bywają zbyt słabe, aby bronić się przed dolegliwościami. Występowanie i rozwój próchnicy są spowodowane przez namnażanie się bakterii w jamie ustnej dziecka. Groźne bakterie gromadzą się jednak nie tylko na źle wyparzonych butelkach oraz smoczkach. Każdy, kto chce się dowiedzieć, jak wygląda próchnica butelkowa, powinien szczegółowo zgłębić temat.
Próchnica butelkowa – przyczyny
Zbyt długie karmienie dziecka butelką to najczęstszy powód powstawania próchnicy butelkowej. Dzieje się tak dlatego, że resztki jedzenia zalegają na ząbkach i rozkładają się. Próchnicy sprzyja też sztuczne dosładzanie pokarmów dla dzieci oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej u pociechy. Niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy z faktu, że nawet w fazie, gdy maluszek nie ma jeszcze żadnych ząbków i tak należy codziennie przemywać jego jamę ustną za pomocą wody i gazików. Próchnica może ujawnić w okresie, kiedy dziecko już przestanie korzystać z butelki, ale jej użytkowanie trwało za długo bądź było przeprowadzane w nieprawidłowy sposób.
Wygląd i objawy
Wielu rodziców małych dzieci, nie chcąc przegapić pierwszych symptomów choroby, zastanawia się, jak wygląda próchnica butelkowa i z niepokojem wypatruje jej na pierwszych ząbkach swoich szkrabów. Początkowo próchnica butelkowa przybiera postać białych plamek na mlecznych zębach, zaś ciemnych plamek występujących przy samych dziąsłach. Bakterie odkładające się w jamie ustnej są widoczne w formie żółtego, nieestetycznie wyglądającego osadu. Objawy próchnicy są zróżnicowane. Najczęściej pojawia się bolesność zębów, zwłaszcza podczas przeżuwania posiłków, co z kolei powoduje płacz u dziecka oraz niechęć do jedzenia, które kojarzone jest z przykrymi przeżyciami.
Jak leczyć próchnicę butelkową?
Gdy ktoś wie już dokładnie, jak wygląda próchnica butelkowa i zauważył ją u swojej latorośli, nie powinien przede wszystkim panikować, lecz natychmiast udać się z dzieckiem do gabinetu stomatologicznego. Leczenie próchnicy butelkowej jest uzależnione od tego, w jakim stadium zaawansowania jest choroba. W przypadku wczesnej próchnicy w postaci białych plamek pomoże zabieg fluoryzacji ząbków, który ma za zadanie powstrzymać rozwój choroby. Jeśli jednak na zębach dziecka widoczne są już czarne ślady, oznacza to, że próchnica butelkowa szybko się rozwija i może przenieść się także na zdrowe ząbki. Wówczas trzeba działać bardziej radykalnie. W takich przypadkach stosuje się impregnację zębów, czyli używa się roztworu azotanu srebra. W najgorszym razie konieczne może się kazać usunięcie zębów objętych próchnicą, więc warto reagować błyskawicznie, aby nie narażać dziecka na dodatkowe stresy.
Czy można zapobiec próchnicy butelkowej?
Wiedząc, jak wygląda próchnica butelkowa i z jakimi konsekwencjami się wiąże, rodzice powinni być szczególnie wyczuleni na likwidację bakterii z buzi swojej pociechy. Co robić w tym celu? Przede wszystkim, nie należy przedłużać sztucznie korzystania z butelki ze smoczkiem oraz z tzw. kubeczków niekapków. Akcesoria trzeba bezwzględnie wyparzać i dokładnie myć. Od początku należy też uczyć dziecko prawidłowego i regularnego dbania o higienę jamy ustnej, zaszczepiając w nim zdrowe nawyki. Warto także postawić na zdrową i zbilansowaną dietę malucha, a z jadłospisu wyeliminować produkty zawierające zbyt duże ilości cukru.
Próchnica butelkowa – co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?
Niektórzy bagatelizują problem próchnicy butelkowej, argumentując to faktem, że mleczne zęby i tak wypadną. To prawda, ale przedwczesna utrata zębów mlecznych np. w wyniku ekstrakcji, kiedy próchnica jest już bardzo zaawansowana i nie da się jej leczyć, może wpływać także na jakość przyszłych zębów stałych. Mogą one np. wyrastać krzywo lub przedwcześnie się psuć. Dlatego tak ważne jest zachowanie należytej ostrożności i pielęgnacji nawet ząbków tymczasowych.