Odkryte szyjki zębowe – przyczyny

Odkryte szyjki zębowe to problem, na który skarży się wielu pacjentów. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania tego problemu po to, aby skutecznie zapobiegać. Odkryte szyjki zębowe – przyczyny, objawy oraz leczenie.

Przyczyny odkrytych szyjek zębowych

Dziąsła cofają się, co powoduje odsłanianie się szyjek zębowych. Może to mieć wiele przyczyn, jednakże należy rozróżnić stadium, w jakim dziąsła są cofnięte. Najczęściej pacjenci skarżą się na paradontozę, która może mieć wiele przyczyn. Jeśli zęby nie są prawidłowo szczotkowane, to szyjki zębowe zostaną odsłonięte. Duża część pacjentów to osoby, które mają powikłania po leczeniu ortodontycznym. Szyjki zębowe mogą zostać odkryte, również, wtedy gdy pacjenci zbyt często korzystają z zabiegu skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego. Przyczyną może być również nieodpowiednia technika mycia zębów. Odkryte szyjki zębowe – przyczyny mogą wynikać również o niebezpiecznych schorzeniach. Następująca recesja dziąsła, która może mieć wiele przyczyn, ma ogromny wpływ na pojawienie się stan zapalnego przyzębia. Choroba przyzębia, która jest nieleczona, może powodować inne niebezpieczne schorzenia. Może to doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i przyzębia.

Odsłonięte szyjki zębowe – leczenie

Leczenie odkrytych szyjek zębowych to bardzo złożony proces, który zależy głównie od pracy pacjenta. Osoba chcąca skutecznie wyleczyć się z tego problemu musi pamiętać o tym, że trzeba przestrzegać kilka ważnych reguł. Lekarz zajmujący się tego typu chorobami to dentysta periodontolog. Już po pierwszej wizycie będzie on w stanie ocenić jak zaawansowany jest to problem, co pozwoli mu zaplanować leczenie. Podstawę terapii stanowi zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Ważne jest również to żeby szczotkować zęby w prawidłowy sposób.
Zbyt mocne szczotkowanie zębów przyczynia się do zbyt mocnego starcia dziąseł. Co przekłada się dalej na pogorszenie stanu uzębienia. Złe w skutkach okazać może się również intensywne mycie zębów.
Ważne jest to, aby odsłonięte szyjki zębowe szczotkować miękkimi, lecz gęstymi szczoteczkami przy użyciu specjalistycznych past do zębów.
Pomocne okazać może się również stosowanie nici dentystycznych, irygatorów oraz popularnych ostatnimi czasy międzyzębowych szczoteczek.

Odsłonięte szyjki zębowe – podsumowanie

Podsumowując, szyjki zębowe odkryte to bardzo niebezpieczny problem, któremu można zapobiegać nawet w domu. Najlepiej jest zrezygnować ze szczoteczek z twardym włosiem i wybrać takie, które są miękkie i gęste. Najlepiej jest więc wybrać się do swojego dentysty, który oceni skalę problemu i zaplanuje leczenie. Zaleca się również korzystanie ze specjalistycznych płynów i past dostępnych w aptekach.
Odkryte szyjki zębowe – przyczyny powstawania to najczęściej nieprawidłowa technika szczotkowania zębów lub też używanie nieodpowiednich szczotek, lub preparatów. Warto pamiętać o tym, że należy przynajmniej dwa razy w roku udać się na wizytę kontrolną w czasie której lekarz będzie mógł ocenić stan zębów oraz jamy ustnej.