Zęby zatrzymane – kły

Zatrzymane zęby, a w szczególności kły są dużym problemem, którego źródłem są uwarunkowania genetyczne, a równie często urazy mechaniczne, szczególnie w dzieciństwie. Zatrzymanie zębów dotyczy przede wszystkim kłów i zębów mądrości, a najczęstszą metodą na wyleczenie jest usunięcie tych zębów i następujące po tym leczenie ortodontyczne. Zdarza się również, że leczenie ortodontyczne rozpoczyna proces, a zębowi daje się szanse na wyrośnięcie i bada jego pozycje.

Diagnostyka zatrzymanego kła

Zatrzymane kły to bardzo często przypadłość u osób młodych, którym zęby dopiero wyrastają. Zęby zatrzymane – kły dają o sobie znać silnym bólem, ponieważ nie mogą wyrosnąć, więc dziecko zwykle samo zgłasza się do rodzica, a ten udaje się do gabinetu stomatologicznego. W wyniku dalszego rozpoznania lekarz dentysta określa, czy zatrzymany ząb ma szanse na wyrośnięcie, czyli czy jest możliwe umieszczenie go w łuku zębowym za pomocą specjalnego aparatu ortodontycznego, czy sytuacja jest poważniejsza i należy usunąć jeszcze niewyrośniętego zęba.

Leczenie zatrzymanego kła

Co do zasady wyróżniamy dwie metody leczenia zębów zatrzymanych: próbę umieszczenia zęba w łuku oraz usuniecie. Zęby zatrzymane – kły i zęby mądrości są zwykle inaczej leczone. W przypadku kłów stomatolog decyduje się na próbę umieszczenia zęba w łuku, więc daje zębom szansę na wyrośnięcie i obserwuje, czy poprawnie wrastają w łuk zębowy. Temu procesowi towarzyszy zwykle konieczność noszenia aparatu ortodontycznego czy tak zwanego rotatora przez wiele kolejnych lat, żeby łuk zębowy stał się pełny i prosty.

Natomiast w przypadku ósemek, zwanych zębami mądrości, o wiele częściej przeprowadzane jest usunięcie. Ósemki to z reguły bardzo duże zęby i bardzo często po prostu nie mieszczą się w łuku zębowym, co powoduje ból przy wyrastaniu, lub nawet po wyrośnięciu zęba. Rola kłów jest znacznie wyższa, ponieważ towarzyszą, chociażby w rozdrabnianiu pokarmu, czy są w przednim łuku, a ósemek nawet nie widać i są to zęby poniekąd dodatkowe, więc stomatolog bardzo często decyduje się je usunąć. Wśród osób dorosłych mało kto ma wszystkie cztery ósemki, ponieważ powodują one wiele problemów i często są usuwane.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Usunięcie zatrzymanego zęba następuje, gdy pozycja zęba wyrastającego jest na tyle skomplikowana, że nie jest w stanie poprawnie osadzić się w łuku zębowym, lub po prostu nie ma na niego w tym miejscu łuku. Zęby zatrzymane różnią się specyfiką leczenia. Zęby zatrzymane – kły są zdecydowanie rzadziej usuwane, ponieważ ich rola w naszym uzębieniu jest wysoka, choć nadal są usuwane dość często, z czego starsze dziecko często nie zdaje sobie sprawy. Usunięcie niepoprawnie wyrastającego kła sprawia, że inne zęby wyrastają w to miejsce i zamiast kłów, czyli zębów numer trzy mają dwójki lub czwórki, co nie przeszkadza w rozdrabianiu pokarmu i nie stanowi defektu wizualnego. Natomiast ósemki są usuwanie znacznie częściej – nawet wszystkie cztery, ponieważ to bardzo duże zęby, które często rozpychają cały łuk, co prowadzi do niepotrzebnych napięć i bólu.