Co pomoże na zajady?

Zajdy, czyli pękające kąciki ust mogą dotknąć każdego. Jest wiele przyczyn ich powstawania, więc trzeba się liczyć z tym, że ryzyko ich wystąpienia jest dość wysokie. Wystarczy osłabienie organizmu, infekcja bakteryjna albo grzybicza, by pojawiły się nadżerki w kącikach ust. Co pomoże na zajady? Jak sobie z nimi radzić? Jak je wyleczyć?

Domowe sposoby leczenia — poznaj skuteczne metody

Jest wiele metod leczenia zajadów i większość z nich można wypróbować bez konieczności wychodzenia na zakupy. Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć na pytanie, co pomoże na zajady, to warto sięgnąć do przepisów naszych babć. Pierwszym z nich są świeże drożdże. Można nakładać wykonaną z nich pastę (po wymieszaniu z ciepłym mlekiem) bezpośrednio na nadżerki. Warto też wypijać je z mlekiem i odrobiną cukru. Taki napój nie jest zbyt smaczny, ale zawiera mnóstwo witamin z grupy B i już po tygodniu można zauważyć efekty jego spożywania. W przypadku bardzo bolesnych i piekących zmian koniecznie trzeba sięgnąć po metody, które szybko łagodzą ból. Najlepiej będzie położyć na zajady cienki plaster ogórka albo też nacierać je miąższem z aloesu. W obu przypadkach można zauważyć natychmiastową ulgę. W przypadku zakażeń bakteryjnych zajady można pocierać ząbkiem czosnku. To naturalny antybiotyk, który szybko zdezynfekuje nadżerkę. Trzeba jednak pamiętać, że nie będzie to miłe doświadczenia. Najprawdopodobniej kontaktowi rany z nadżerką będzie towarzyszyło szczypanie. Czosnek powinien też być włączony do diety, by wzmacniać organizm od środka.

Witamina na zajady – B2

Zajady spowodowane są najczęściej niedoborem witaminy B2, czyli ryboflawiny. Jej niedobory są odpowiedzialne za większość zmian, które pojawiają się w obrębie ust i ich bezpośredniej okolicy. W przypadku zauważenia u siebie nadżerek, zamiast zastanawiać się, co pomoże na zajady, trzeba od razu sięgnąć po tabletki z witaminą B2. Koniecznie trzeba też zadbać, by była ona dostarczana organizmowi wraz z pożywieniem. Jej wysoka zawartość znajduje się w wątrobie i nerkach zwierzęcych. Jest jej również sporo w mięsie, mleku i serach. O jej suplementację powinni szczególnie zadbać wegetarianie i weganie, którzy nie przyjmują jej z pożywieniem.

Maść na zajady — poznaj najlepszą

W aptekach jest mnóstwo farmaceutyków dostępnych bez recepty, które można bez obaw stosować w leczeniu zajadów. Dostępne są specjalne preparaty, których formuła została opracowana właśnie do zwalczania zajadów. Można też wypróbować maści z dużą zawartością witaminy A i E. W leczeniu zajadów sprawdzają się też maści z tlenkiem cynku oraz kwasem mlekowym. W najbardziej zaawansowanych przypadkach i kiedy zajady nie chcą się goić, powinno się sięgnąć po maść z klotrimazolem, który działa przeciwgrzybiczo. Warto też wiedzieć, że żeby zwiększyć skuteczność działania maści powinno się połączyć ich stosowanie z zażywaniem suplementów oraz prawidłową dietą. Jeśli chcesz szybko pozbyć się zajadów, to zadbaj o ich leczenie od wewnątrz i od zewnątrz. Z pewnością da to najlepsze efekty.