Czym wyczyścić protezę zębów? Garść porad na temat dbania o protezy.

Wybranie porządnej protezy to dopiero połowa drogi do sukcesu. Aby skorzystać z jej olbrzymiego potencjału przez wiele lat należy pamiętać nie tylko o prawidłowym użytkowaniu, ale również o systematycznym czyszczeniu. Niniejszy artykuł to dobry wybór właśnie dla tych osób, które w najbliższym czasie planują kupić nową protezę, ale nie wiedzą jak należy ją profesjonalnie czyścić.

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że proteza zębów powinna być czyszczona każdego dnia tak samo, jak zwykłe zęby. Przy szczotkowaniu protezy nie trzeba oczywiście używać pasty. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dostępne na półkach pasty do zębów mogą tak naprawdę zaszkodzić protezie.

Najbezpieczniejszym wyborem jest czyszczenie za pomocą wody i szczoteczki z dość miękkim włosiem. Na rynku dostępne są specjalne szczoteczki, które zaprojektowane są właśnie do czyszczenia protez. Po każdym posiłku warto protezę wypłukać wodą. Na półkach sklepowych znaleźć można oczywiście specjalne środki do czyszczenia, które znacząco ułatwią to zadanie. Tylko dzięki regularnemu szczotkowaniu można usunąć płytkę nazębną.

Co to jest proteza zębów?

Proteza zębów jak sama nazwa wskazuje zastępuje brakujące zęby. Wyróżnić można protezy pełne i częściowe. Osoby, które nie wiedzą na które modele postawić, mogą oczywiście skorzystać z fachowego doradztwa doświadczonego dentysty.

Protezy mogą zastąpić pojedyncze albo wszystkie zęby. Tradycyjna proteza zębów jest idealnie dopasowana do dziąseł za pomocą akrylowej śluzówki. Profesjonalne protezy wykonywane są w specjalistycznych laboratoriach dentystycznych z wykorzystaniem wycisków jamy ustnej.

Dbanie o protezę zębową

Podczas czyszczenia protezy najlepiej nalać wody do umywalki, a następnie umieścić w niej złożony ręcznik, dzięki któremu nie będzie ryzyka uszkodzenia protezy. Po zdjęciu protezy należy ją przechowywać w zimnej wodzie albo specjalnym roztworze, który przeznaczone jest właśnie do czyszczenia protez. Tylko w ten sposób będzie można zapobiec jej wyschnięciu.

Jeżeli proteza ma metalowe elementy, to oczywiście uważać należy na roztwory do czyszczenia. Dużym błędem jest wkładanie protez do gorącej wody. Wynika to oczywiście z tego, że niestety może ona się wygiąć. Aby uniknąć problemów warto dokładnie zapoznać się z instrukcją podaną przez producenta.

Wskazania do założenia protezy zębowej

Jak wspomniano powyżej protezy zębów są najprostszym sposobem na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej. Dzięki protezie można odtworzyć utracone albo zniekształcone zęby. Przy częściowych brakach w uzębieniu najlepiej sprawdzą się protezy szkieletowe.

Jeżeli w uzębieniu brakuje tylko jednego zęba to można również zastanowić się nad implantem z koroną. Wielu pacjentów decyduje się także na specjalne motki protetyczne. Ubytki w uzębieniu niestety niemal zawsze powodują nieprawidłowości w zgryzie i złe ułożenie zębów, dlatego też warto skorzystać z protez. Dzięki nim będzie można również rozwiązać mniejsze lub większe problemy z dolegliwościami bólowymi.