Ile kosztuje jeden implant zęba?

Każdy doskonale wie, jak ważne w codziennym życiu są piękne i zdrowe zęby. Nie tylko wpływają one na estetykę twarzy, lecz również są niezbędne do zwykłego funkcjonowania, czyli np. żucia pokarmów. Jak się jednak okazuje, często w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej lub też nieszczęśliwych wypadków, traci się jeden lub kilka zębów. Pomocne jest wtedy wstawienie implantu. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, ile kosztuje jeden implant zęba.

Implant zęba – charakterystyka

Zanim jednak przejdzie się do tego, ile kosztuje jeden implant zęba, najpierw warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, czym taki implant w ogóle jest i jak wygląda jego zakładanie.


Implant to po prostu specjalna śruba, która wkręcana jest w kość żuchwy lub szczęki. Jej celem jest zastąpienie prawdziwego korzenia zęba, który został utracony. Najczęściej implant jest wykonany z tytanu, czyli materiału po pierwsze bardzo mocnego, lecz jednocześnie zupełnie obojętnego dla ciała, więc ryzyko jego odrzucenia czy też powstawania różnego rodzaju zakażeń jest właściwie minimalne.


Gdy implant zęba zostanie już w kości zamocowany, następnym krokiem jest założenie na niego specjalnej ceramiczne korony. Zarówno kształtem, jak i wielkością oraz oczywiście kolorem przypomina ona posiadane zęby, więc na pierwszy rzut oka zupełnie nie widać, że ma się do czynienia ze sztucznym zębem.

Kiedy wstawić implant zębowy?

Jak zatem widać, stosowanie implantów zębów jest naprawdę warte uwagi i z pewnością powinni się nimi zainteresować wszyscy, którzy z różnych powodów utracili jeden lub kilka zębów. Warto się jednak teraz jeszcze zastanowić nad tym, kiedy powinno się wstawiać taki implant.

Czy są jakieś sytuacje, gdy będzie to wykluczone?
Podstawową sprawą w tym wypadku jest udanie się do lekarza stomatologa, który oceni posiadane zęby i to, jaki jest ich stan. Jak się bowiem okazuje, w wielu sytuacjach wstawienie implantu nie będzie możliwe. Przede wszystkim wyklucza to próchnica na zębach, która najpierw będzie musiała zostać wyleczona.

Co więcej, jeśli na implant nie będzie odpowiedniej ilości miejsca lub też występować będą zbyt duże przechyły sąsiednich zębów, również nie będzie można takiego implantu zastosować. Jeśli jednak nie będzie takich przeciwwskazań, implant powinien zostać wstawiony w sytuacji, gdy ząb został utracony w wyniku jego zniszczenia przez próchnicę lub też w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Cena implantu zębowego

Na sam koniec pozostaje najważniejsza kwestia dla wielu osób, czyli ile kosztuje jeden implant zęba? Czy jest to droga przyjemność i z jakimi dokładnie kosztami trzeba się w tej sytuacji liczyć? Jeden implant zęba to wydatek około 3 tysięcy złotych. Oczywiście cena może być wyższa, jak i nieco niższa, ponieważ wiele tu zależy od konkretnego miejsca, w którym taki implant będzie wstawiany.

Jego wysoka cena wynika przede wszystkim ze szczególnego materiału, z którego jest on zrobiony. Oczywiście sam implant to nie koniec wydatków, ponieważ dodatkowo niezbędne będzie zastosowanie do niego ceramicznej korony, która zwykle wyceniana jest na około tysiąc złotych.