Ile kosztuje usuwanie kamienia u dentysty?

Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje usuwanie kamienia u dentysty. Jest to bardzo powszechny zabieg, każdy stomatolog wykonuje go niemalże codziennie. Świadomi pacjenci powinni decydować się na wykonanie tego zabiegu przynajmniej dwa razy w roku.

Kamień nazębny – co to jest?

Kamień nazębny można inaczej nazwać zmineralizowaną płytką nazębną. Dlaczego ludzie mają problem z odkładaniem się kamienia nazębnego? Najprościej można powiedzieć, że jest to skutkiem niewłaściwej higieny. Są jednak również osoby, która doskonale dbają o higienę jamy ustnej, a mają problem z kamieniem. Najczęściej dotyczy to osób uzależnionych od picia kawy, herbaty i kolorowych napojów gazowanych, dotyczy to także nałogowych palaczy. W tej sytuacji tym bardziej wskazane są systematyczne wizyty u stomatologa, aby regularnie usuwać kamień nazębny podczas profesjonalnego zabiegu.

Objawy kamienia nazębnego

Czy pacjent może samodzielnie zobaczyć, że ma problem z kamieniem nazębnym? Tak. Na zębach, przy dziąsłach, można zobaczyć charakterystyczny żółty lub brązowy osad. Nie jest to tylko problem estetyczny. Jeżeli kamień nie będzie usunięty, taka sytuacja może doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów z zębami, rozwinie się próchnica i choroby przyzębia. Skutkiem tego będzie ból i konieczność wydania pieniędzy na leczenie. Dlatego też warto regularnie zgłaszać się do gabinetu stomatologicznego i do swojego zaufanego dentysty, który stworzy plan działania mający na celu usunięcie kamienia.

Leczenie kamienia u dentysty

Pacjenci mogą zrobić wiele na własną rękę, aby na co dzień dbać o higienę swojej jamy ustnej. W porozumieniu ze stomatologiem można wybrać najlepszą pastę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Ważne jest także używanie nici dentystycznych oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Profesjonalne usunięcie kamienia może jednak odbyć się wyłącznie podczas zabiegu w gabinecie. Nie jest to możliwe, aby usunąć kamień w domu, domowymi metodami. Dentysta musi skorzystać ze specjalistycznych narzędzi, wykorzystać profesjonalny sprzęt.

Kluczem do sukcesu i posiadania zdrowych zębów i dziąseł jest połączenie sił. Z jednej strony pacjent musi zrobić wszystko, aby każdego dnia dbać o higienę swoich zębów i jamy ustnej, a z drugiej strony musi regularnie zgłaszać się na wizyty stomatologiczne, aby dentysta zastosował profesjonalne zabiegi i leczenie. Ile kosztuje usuwanie kamienia u dentysty? Niezależnie od ceny efekty są tego warte. Jeżeli pacjent kieruje swoje kroki do prywatnego gabinetu stomatologicznego, musi liczyć się z odpłatnością za wykonane usługi.

Usuwanie kamienia nazębnego u stomatologa może kosztować od 100 złotych do kilkuset złotych. Wszystko zależy od renomy danego gabinetu, od jego lokalizacji. Kliniki w dużych miastach mają ceny wyższe niż gabinety w małych miasteczkach. Każda klinika musi przecież ponosić koszty utrzymania, zapłacić czynsz, wypłacić pracownikom pensje, a także zapłacić za materiały użyte do konkretnych zabiegów. Wszystko to składa się na ostateczną cenę usługi.