Jak długo goi się implant zęba? Dowiedz się ile trwa gojenie.

Nowoczesna stomatologia estetyczna dysponuje szerokim wachlarzem produktów, których celem jest poprawa komfortu i jakości życia pacjentów. Należy bowiem pamiętać o tym, że brak zębów może prowadzić nie tylko do powstawania kompleksów, ale może być również przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, występowania dolegliwości bólowych czy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych.

Protetyka oferuje produkty dostawane do indywidualnych potrzeb pacjentów w postaci zarówno protez ruchomych, jak i mocowanych na stałe implantów. Wielu pacjentów obawia się tej procedury i zadaje pytania o sam przebieg zabiegu oraz o to, jak długo goi się implant zęba?

Implant zęba – czym jest?

Implant zęba to sztuczny korzeń wszczepiony w szczękę pacjenta w sytuacji, w której doszło do utraty naturalnego zęba oraz jego korzenia. Implant wykonywany jest z tytanu, który stanowi materiał biokompatybilny. Oznacza to, że nie jest on postrzegany przez organizm jako ciało obce i dobrze się z nim integruje. Dzięki temu ryzyko jego odrzucenia lub rozwoju stanu zapalnego jest zminimalizowane. Wszczepiany korzeń jest zbliżony rozmiarem do korzenia naturalnego i jest on formą podpory dla koron protetycznych oraz protez.

Gojenie po wstawieniu implantu

Odpowiedź na pytanie o to jak długo goi się implant zęba jest dość trudna. Zależy to bowiem od wielu czynników. Wśród nich wymienić należy między innymi osobniczą zdolność pacjenta do regeneracji. Można jednak przyjąć, że wstawienie implantu trwa około czterech miesięcy. Okres ten obejmuje działanie chirurgiczne oraz protetyczne.

Pierwsze z nich często wymaga usunięcia zębów pacjenta w miejscu planowanych implantów. Po tym zabiegu musi dojść do odbudowania zębodołu tkanką kostną. Zazwyczaj trwa to około trzech miesięcy. W przypadku konieczności podjęcia zabiegów regeneracyjnych czas rekonwalescencji i regeneracji przedłuża się nawet do roku.

Dopiero po tym czasie może być wykonywane wszczepienie implantu. W zależności od okolicy zabiegowej czas zrastania się implantu z kośćmi pacjenta wynosi od trzech miesięcy do pół roku. Jest on dłuższy w przypadku żuchwy, która zbudowana jest ze zbitej tkanki. Po tym czasie wykonywane jest odsłonięcie implantów, do których wkręcane są śruby gojące. Ich zespolenie z implantem trwa około dwóch tygodni.

Po tym etapie konieczne jest mocowanie koron, mostów lub protez. Ich wykonanie i staranne dopasowanie zajmuje od dwóch tygodni do miesiąca.

Zalecenia po wszczepianiu implantu zęba

Po znalezieniu odpowiedzi na pytanie o to jak długo goi się implant zęba, warto zastanowić się jakie są zalecenia po wykonaniu tego zabiegu. Warto bowiem pamiętać o tym, że proces wszczepienia implantu jest długotrwały i wymaga niezwykłej dokładności ze strony stomatologa. Aby nie zniweczyć tej żmudnej pracy pacjent powinien stosować się do wskazanych zasad.

W przeciągu dwóch godzin po zabiegu nie może on spożywać żadnych posiłków oraz napojów. W ciągu następnych kilku dni musi ograniczyć spożycie ciepłych posiłków, produktów mlecznych oraz bardzo twardych. W zamian za to powinien wybierać dania płynne i półpłynne.

Absolutnie zabronione jest palenie papierosów i spożywanie alkoholu. Ponadto, pacjent powinien unikać nadmiernego wysiłku oraz dotykania okolicy pozabiegowej. Może on przyjmować leki przeciwbólowe, stosować zimne okłady oraz płukać jamę ustną płynami o działaniu odkażającym. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów powinien skontaktować się ze stomatologiem.