Ile się nosi aparat retencyjny?

Przyjmuje się, że zakładanie aparatu ortodontycznego jest najskuteczniejszą metodą leczenia wad zgryzu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że leczenie nie kończy się na zdjęciu aparatu przez dentystę. Właściwie to na jego miejsce wchodzi drugi aparat – tak zwany aparat retencyjny. Choć niekiedy pacjenci lekceważą konieczność jego noszenia, to jest on tak samo ważny jak noszone wcześniej narzędzie do prostowania zębów. Czym jest i ile się nosi aparat retencyjny? Już spieszymy z odpowiedzią!

Co to jest aparat retencyjny?

Aparat retencyjny, często nazywany też retainerem, to narzędzie, które ma na celu utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego. W przeciwieństwie do klasycznego aparatu na zęby nie prostuje on zgryzu, jednak zapobiega jego powrotowi do pozycji sprzed założenia pierwszego aparatu ortodontycznego. Istnieje wiele odmian aparatów retencyjnych, jednak podstawowe dwa rodzaje to aparat stały i ruchomy.

Jak można się domyśleć ten pierwszy montowany jest permanentnie, podczas gdy jego ruchomy odpowiednik można w dowolnej chwili zdjąć. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale należy pamiętać, że decyzję o wyborze retainera powinno podjąć się po konsultacji ze swoim stomatologiem.

Działanie aparatu retencyjnego

Zanim powiemy sobie, ile się nosi aparat retencyjny, dobrze by było omówić jego działanie. Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie retainery są używane do podtrzymywania efektów leczenia ortodontycznego. Ich zasada działania jest prosta – blokują drogę chcącym przesunąć się zębom.

Taki aparat jest na tyle dobrze ustabilizowany, że siła z jaką naciskają na niego zęby nie ma prawa zmienić pozycji aparatu. Po czasie zęby przestają próbować się przesunąć i możliwe jest ściągnięcie retainera bez żadnego ryzyka. Należy jednak pamiętać, że nosząc aparat retencyjny trzeba poświęcić wiele uwagi higienie swojego uzębienia.

Dobra pasta do zębów to podstawa, ale w przypadku aparatu stałego potrzebne będą również takie akcesoria jak nitki dentystyczne. Lekarz, po założeniu aparatu, z pewnością udzieli pacjentowi dokładnych wskazówek odnośnie do pielęgnacji zębów z aparatem.

Czas trwania leczenia ortodontycznego

Tym co najbardziej zastanawia pacjentów jest odpowiedź na pytanie ile się nosi aparat retencyjny. Takowa odpowiedź jednak nie istnieje, ponieważ okres ten jest ustalany indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej jest on mniej więcej dwukrotnością czasu jaki trwało leczenie z użyciem aparatu ortodontycznego, a najkrótszy okres notuje się jako połowę tej długości. Niektórzy potrafią jednak nosić aparat retencyjny nawet przez kilkanaście lat, w przypadku gdy ich zęby są szczególnie narażone na przesuwanie. Warto też wspomnieć o opinii brytyjskich stomatologów na temat retainerów.

Twierdzą oni, że tego typu aparaty dentystyczne powinno się nosić dożywotnio, niezależnie od stanu uzębienia. Dlaczego? Badania stomatologiczne przeprowadzone na jednym z lepszych uniwersytetów Wysp Brytyjskich udowodniły, że po dziesięciu latach od zdjęcia aparatu retencyjnego istnieje bardzo duża szansa, że u pacjenta pojawi się nowa wada zgryzu.