Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Zaniedbanie stanu swojego uzębienia w skrajnych przypadkach prowadzi do tego, że znajdująca się w zębie tkanka, odpowiadająca między innymi za odczuwanie bólu zęba, pada ofiarą infekcji lub zwyczajnie obumiera. Mówi się wtedy o martwicy miazgi zęba, potocznie nazywanej martwym zębem. W takim wypadku niezwłocznie trzeba przeprowadzić leczenie kanałowe, ponieważ nieusunięcie martwej tkanki może prowadzić do całego szeregu niebezpiecznych problemów zdrowotnych – nie tylko tych natury stomatologicznej. Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Opis zabiegu leczenia kanałowego

Leczenie kanałowe pod mikroskopem to proces, który ma na celu wypełnienie jednego lub kilku kanałów zębowych specjalnym materiałem, ponieważ po obumarciu tkanki zębowej mogą dostawać się do nich liczne bakterie i inne szkodliwe drobnoustroje. Lekarz w tym celu najpierw usuwa miazgę chorego zęba, a następnie oczyszcza z jej resztek, jak i innych mikroelementów, poddawane leczeniu kanały zębowe. Gdy już to zrobi odpowiednio je formuje, tak aby wypełnienie kanałów nie stanowiło żadnego problemu. Cały zabieg kończy się odbudową korony zębowej.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem i czym różni się od klasycznego zabiegu? W zasadzie przeprowadzane jest ono dokładnie w taki sam sposób co standardowe leczenie kanałowe, ale wysunięty nad głowę pacjenta mikroskop stomatologiczny umożliwia dentyście nawet kilkunastokrotnie dokładniejsze oczyszczanie i formowanie kanałów. Ponadto standardowe leczenie kanałowe przeprowadza się poprzez serię wielu zabiegów, podczas gdy użycie mikroskopu pozwala wyleczyć chory ząb w zaledwie jeden dzień.

Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bezpieczne?

Skoro już omówiliśmy sobie jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem, warto rozwiać wątpliwości co do poziomu bezpieczeństwa takiego zabiegu. Wbrew temu co wiele osób myśli jest on całkowicie bezpieczny, a nawet znacznie bezpieczniejszy od klasycznego leczenia endodontycznego. Precyzja jaką umożliwia użycie mikroskopu stomatologicznego sprawia, że doświadczony dentysta nie będzie miał prawa do pomyłek i błędów.

Co więcej, w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia spowodowanego zabiegiem dentysta nigdy by się na niego nie zdecydował. Dlatego pacjent, siadając na fotelu dentystycznym w celu leczenia kanałowego pod mikroskopem nie ma żadnych powodów do obaw.

Koszt leczenia endodontycznego

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu. Każda klinika prywatna ma inny cennik, który jest zależny od jakości przeprowadzanych usług, lokalizacji zakładu, czy też konkurencyjnych klinik w okolicy. Ponadto kwota ta jest też zależna od ilości kanałów zębowych wymagających wypełnienia. Przyjmuje się jednak, że za taki zabieg pacjenci płacą od 400 do 900 złotych.

Z kolei ponowne leczenie endodontyczne tego samego zęba jest już nieco droższe, a jego cena waha się pomiędzy 600 a 1500 złotych. Należy jednak pamiętać, że nieleczona martwica zęba może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, dlatego nie ma sensu zniechęcać się ceną takiego zabiegu.