Brak zęba z przodu

Utrata zęba stanowi problem zarówno estetyczny, jak i zdrowotny. Ubytki w przypadku tylnego uzębienia są mało widoczne. Gorszy będzie brak zęba z przodu. Zaczyna się to rzucać w oczy nawet podczas mówienia. Nic dziwnego, że wiele osób ma kompleksy po utracie jedynki. Trudno mówić o pięknym uśmiechu przy niekompletnym uzębieniu. Na szczęście są rozmaite sposoby na uzupełnienie powstałych ubytków. Od razu na myśl przychodzi wstawienie implantu, ale nie każdy może pozwolić sobie na takie rozwiązanie, chociażby ze względu na wysoki koszt. Warto wobec tego poznać inne opcje do wyboru.

Jak ukryć brak zęba z przodu?

Jeżeli wypadnie stały ząb, to niestety trzeba liczyć się z tym, żeby powstanie trwały ubytek. Oczywiście można zniwelować lukę w uzębieniu, ale wymaga to udania się do stomatologa. Nie warto z tym zwlekać, aby nie doszło do wystąpienia szeregu dodatkowych dolegliwości. Brak nawet jednego zęba stanowi problem. Z czasem pozostałe zęby także mogą zacząć zmieniać swoje położenie, rozchwiać się i nawet wypaść. Lepiej temu zapobiec i pomyśleć nad możliwymi rozwiązaniami.

Brak zęba z przodu można zakamuflować na rozmaite sposoby. Czasem trzeba poczekać na wstawienie implantu, dlatego przyda się jakiś sztuczny ząb. Będzie on pełnić funkcję kosmetyczną przed zabiegiem. W sprzedaży znajdują się tymczasowe protezy na jednego zęba. Jest to rozwiązanie tanie i powszechnie dostępne. Warto się na nie zdecydować, aby uniknąć dyskomfortu.

Jeśli ktoś ma w planach wyjście na ważne spotkanie, chce się udać na imprezę, to w celu zakamuflowania braku zęba można pomyśleć o zamocowaniu jego atrapy. Z pomocą przychodzą gotowe zestawy zawierające termoplastyczne granulki, z których każdy może samodzielnie uformować odpowiedni implant tymczasowy. Warto od razu zaznaczyć, że materiał, z którego zostały one wykonane, są biodegradowalne i przyjazne dla środowiska, w pełni bezpieczne w stosowaniu.

Nie należy obawiać się żadnych reakcji alergicznych. Nic nie będzie podrażniać. Granulki podgrzewa się zgodnie z instrukcją, dzięki czemu powstaje masa, z której formuje się ząb. Można zdecydować o jego wielkości i kształcie. Warto również zaznaczyć, że nie jest to produkt jednorazowego użycia. Sztuczny ząb powstały z termoplastycznych granulek można stosować wielokrotnie.

Jak najlepiej uzupełnić brakujący ząb?

Jeśli problemem jest brak zęba z przodu, to można pomyśleć o nakładce kosmetycznej na zgryz. Pozwala to na błyskawiczne wypełnienie powstałych ubytków. Nakładkę umieszcza się w gorącej wodzie, dzięki czemu mięknie, co umożliwia idealne dopasowanie jej do szkieletu pozostałych zębów. Nakładkę można oczywiście stosować wielokrotnie. Jest to relatywnie tanie rozwiązanie. Kolejną opcją będzie proteza natychmiastowa. Wymaga to pobrania odcisku szczęki w gabinecie stomatologicznym. Dobiera się właściwy rozmiar i kształt, zabarwienie uzębienia. Oczywiście nie będzie to zbyt komfortowe rozwiązanie. Protezy natychmiastowe nie są trwałe. Trzeba je regularnie wymieniać. Innym rozwiązaniem będzie proteza na zatrzaski. Ona również musi być wymieniana, ale wystarczy robić to raz na rok lub nawet nieco rzadziej. Proteza na zatrzaski jest wobec tego uzupełnieniem protetycznym, które posłuży przez dłuższy czas. Można liczyć na stabilność dzięki zamocowaniu klipsa. Proteza się nie przemieszcza, co przekłada się na większy komfort użytkowania.

Brak zęba z przodu a możliwe rozwiązania

Jeśli ktoś chce uzupełnić brak zęba, to może pomyśleć o mostku protetycznym. Warto jednak od razu zaznaczyć, że w pierwszej kolejności niezbędne staje się wdrożenie leczenia implantologicznego. Mostek musi mieć odpowiednie filary, aby było do czego go zamocować. Zakłada się tymczasowe implanty zębowe. Najtańsze są mosty na podstawie metalowej. Jeśli ktoś chce mieć trwałe i niezwykle wytrzymałe uzupełnienie protetyczne, to powinien zdecydować się na implanty stomatologiczne. Przy braku jednego zęba będzie to rewelacyjna opcja. Obecnie nie ma lepszego rozwiązania, chociaż trzeba liczyć się z niemałymi kosztami. Za korzeń służy niezwykle trwała śruba, najczęściej wykonana z tytanu. Jest ona bardzo dobrze tolerowana przez organizm. Niezwykle rzadko zdarza się, aby doszło do wystąpienia jakichś działań niepożądanych. Śruba pełni funkcję korzenia, z czasem zrasta się z kością. W ten sposób uzyskuje się stabilne i trwałe uzupełnienie protetyczne.

W przypadku implantów zębowych można liczyć na to, że posłużą one przez wiele lat. Najczęściej jest to jednorazowa inwestycja. Jeśli ktoś należycie dba o implanty, to nie powinno dojść do ich uszkodzenia. Do złudzenia przypominają prawdziwe zęby, dotyczy to wyglądu i funkcji. Gryzienie staje się niezwykle komfortowe. Można śmiało jeść swoje ulubione jedzenie bez martwienia się o uszkodzenie korony. Implanty są świetnym rozwiązaniem dla osób zarówno młodych, jak i starszych. Nawet w podeszłym wieku można liczyć na odzyskanie pełnego uzębienia, niezwykle estetycznego. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie, ale trzeba liczyć się z wysokim kosztem. Za pojedynczy implant płaci się kilka tysięcy złotych, a trzeba jeszcze doliczyć regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, przeróżne zabiegi.